Açık ve Kapalı Teraslarda Teras Su Yalıtımı

Açık ve Kapalı Teraslarda Teras Su Yalıtımı

Açık ve Kapalı Teraslarda Teras Su Yalıtımı

Teras su yalıtımı binayı suyun olumsuz etkilerinden korumak için oldukça önemlidir. Bir yapıyı etkileyen ve ömrünün kısalmasına neden olan etkenlerden en önemlisi sudur. Teraslarda biriken yağmur ve kar suları zamanla binanın hem iç bölümlerine hem de dış cephesine etki eder. Bu durum iç bölümlerde nem ve rutubete, dış cephede ise kötü bir görünüme neden olur. Binanın eskimesi, dayanımını kaybetmesi, beton içinde bulunan demirlerin korozyona uğrayarak özelliğini yitirmesi gibi olumsuz durumlar su yalıtımı olmayan yapılarda görülür.
Teraslar açık alanları ifade eder. Bu bölümler farklı amaçlarla kullanılabilir. Genellikle keyifli vakit geçirilen yerler olarak değerlendirilse de hobi amaçlı da kullanılabilir. Yaz kış terasları kullanmak için kapalı bir bölüm haline getirenler de bulunur. Açık ya da kapalı fark etmeksizin teraslarda mutlaka su yalıtımı yapılmalıdır.

Teras Su Yalıtımı Özellikleri

Teras su yalıtımı terasın özelliğine göre yapılmalıdır. Zemin kaplama malzemesinin türü, iklim koşulları, binanın hangi cepheye baktığına uygun olarak yalıtım tercihinde bulunulmalıdır. Mevcut binaların teraslarında mutlaka bir kaplama malzemesi bulunur. Fayans, mermer, granit, taş döşenmiş olan teraslar bu kaplama malzemeleri sökülmeden de yalıtım yapılabilir. Sürebilen malzemeler hem hızlı bir çalışmayı hem de kolay bir işçiliği size sunar.
Henüz inşaat halinde olan bina teraslarında zemine dökülen şaptan sonra su yalıtım malzemeleri kullanılır. Kenar, köşe ve yan duvarlar da yalıtılarak kuruması beklenir. Peşi sıra teras kaplama malzemesi uygulama aşamasına geçilir.

Teras Su Yalıtımı Fiyatları

Yalıtım malzemeleri farklı fiyat skalasına sahiptir. Uygulama alanına uygun olan ürünlerin tercih edilmesi gerekir. Malzeme tercihinde bulunurken kaliteli ve onaylı olanlarda karar kılınırsa uzun ömürlü, aynı zamanda verimli bir kullanım elde edilecektir. Belirli testlerden geçmiş, garantili ürünler istediğiniz randımanı sunacaktır. Yalıtım öncesinde bazı tamiratların da yapılması en iyi sonucu verir.
Teras su yalıtımı fiyatları malzeme türüne, terasın büyüklüğüne ve sizin isteklerinize bağlı olarak değişecektir. Düz teraslar haricinde kenar ve köşe girintileri daha fazla olan teraslar da bulunur. Bu tür teraslarda işçilik ve malzeme gideri fazla olacaktır. Fiyat konusunda terasın incelenmesi ve size fiyat sunulması için bu işte uzman firmalardan fiyat teklifi almalısınız. Hangi malzemelerin kullanılacağı konusunda yeterli bilgilere de sahip olmalısınız.
Okunma: 10     Tarih: 25.03.2024