Balkon ve Teras Su Yalıtımı Önemi Nedir?

Balkon ve Teras Su Yalıtımı Önemi Nedir?

Balkon ve Teras Su Yalıtımı Önemi Nedir?

Teras su yalıtımı, açık alanlarda bulunan balkon ve terasların yalıtılması anlamına gelir. Yaklaşık tüm binalarda balkon ve teraslar bulunur. Bu bölümler dış etkenlerden hemen etkilenen bunu da iç bölümlere yansıtan yerlerdir. Mesela yağan yağmur öncelikle teraslarında su birikmesine neden olacaktır. Bazı terasların giderleri de sorunluysa ve yağmur sularını kanalizasyona iletmek yerine biriktiriyorsa, bu durum binanın betonarmesine olumsuz yönde etki edecektir.
Suyu biriktiren teraslar bulduğu çatlaklardan bu suyu betona iletir. Su alan beton da belirli bir zaman sonra beton donatılarının küflenmesine neden olur. Betonarme yapılarda çimentonun içinde demir donatılar yer alır, demir özelliği gereğince uzun yıllar deforme olmaz. Fakat su gibi olumsuz bir etken demirin korozyona uğramasına neden olacağı için ne yazık ki bu durum yapının gücünün zayıflaması anlamını taşır.

Balkon Su Yalıtımı Önemi

Balkonlarınız binanın dış cephesinde ve açık alanlarda bulunmaktadır. Bazı kişiler balkonu kapatma ve bu bölümü yağmur sularından koruma işlemini yaptırmış olsa da dış cepheden, pencere aralarından suyun girişine engel olamayabilir. Açık ya da kapalı balkonlarda yapılacak olan su yalıtım çalışmalarıyla yağmur ve kar sularına maruz kalan bölümlerinizin suyu emmemesini ve binayı olumsuz yönde etkilememesini sağlayacaksınız.
Teras su yalıtımı uygulamaları balkonlarda da geçerlidir. Su yalıtımı mevcut kaplama malzemesinin üzerine uygulanabilirken bu malzemenin çıkartılarak betona uygulama yapılması durumları da söz konusudur. İncelemenin yapılması ve doğru su yalıtım malzemesinin seçilmesi konularında bir uzmana ihtiyacınız olacaktır.

Teras Su Yalıtımı Önemi

Teraslar binaların bir bölümünü veya tamamını kapsayabilir. Yazlık beldelerde binaların üzeri terasla kaplanmıştır. Hatta bu bölümler farklı amaçlarla kullanılır. Keyifli zaman geçirme amacının yanı sıra güneş enerjisi panellerinin bulunduğu teraslara da rastlanır. Terasınızı her ne amaçla kullanıyor olursanız olun binanızın tümünü korumak için mutlaka su yalıtım çalışmaları yaptırmalısınız.
Teras su yalıtımı önemi tüm binayı kapsar. En üst bölümde su sızıntısı olan teraslar altta bulunan dairelere suyu geçirir. Bu durum yapının gücünü kaybetmesine, çürümesine, kötü görünmesine ve rutubet gibi kötü durumların yaşanmasına neden olur. Sizler de uzun ömürlü ve dayanımı yüksek binalarda oturmak istiyorsanız balkon ve teras gibi açık alanlarınız için mutlaka su yalıtım çalışmaları yaptırmalısınız.  
Okunma: 55     Tarih: 12.01.2024