Binalarda Perde Beton ve Temel Su Yalıtımları

Binalarda Perde Beton ve Temel Su Yalıtımları

Binalarda Perde Beton ve Temel Su Yalıtımları

Temel su yalıtımı, binanın temelinde ve perde betonlarında uygulanan bir çalışmadır. Amaç yapının en alt kısmını suyun olumsuz etkilerinden korumaktır. Böylece uzun ömürlü ve dayanıklı yapılar elde edilir. Uzun yıllar boyunca yıpranmayan, yağmur ya da yer altı sularından etkilenmeyen, iç bölümlerde nemlenme sorunları olmayan binalar elde etmek için temelde yapılacak olan su yalıtım çalışmalarına önem verilmelidir.
Doğru malzeme tercihiyle birlikte iyi bir işçilik de yapılması gerekir. Bunun için de uzman kişilerden yardım alınır. Kaliteli malzeme tercihi uzun yıllar iyi bir randıman almanızı sağlar. Doğru yapılacak olan işçilikler de geri dönüşü zor olan sıkıntıların yaşanmasını engeller. Binalarda temelden çatıya kadar su yalıtımı yapılması sağlıklı ortamlarda yaşam sürmenize de olanak tanır.

Temel Su Yalıtımı Uygulama Teknikleri

Temel su yalıtımı uygulamaları perde duvar su yalıtımları, beton duvarlardaki su yalıtımları, bohçalama ve drenaj çalışmaları olarak yapılır. Perde betonlar binanın kirişlerinden aldığı yükü temele ileten önemli bir yapı elemanıdır. Özellikle depreme karşı dayanıklı binalar elde etmek için perde betonların özelliğini yitirmemesi gerekir. İçinde yer alan demir donatıların korozyondan korunması için de su yalıtım uygulamalarının doğru tekniklerle yapılması gerekir.
Bohçala yöntemiyle bina temeli ve perde duvarları yer altı sularının etkilerinden korunmaya alınır. Drenaj ise suyun tahliye edilmesi anlamına gelir. Binanın çevresinde suyun akışına yön vermek ve yapıyı sudan korumak için yapılır. Tüm bu çalışmalar bodrum, sığınak, otopark ve zeminde bulunan evler için olumlu yönde katkı sağlar.

Perde Beton Su Yalıtımı Uygulama Teknikleri

Perde betonlarda yapılacak olan su yalıtım çalışmaları öncesinde yüzeyin düz ve pürüzsüz olmasına dikkat edilir. Betonda bulunan kılcal boşluklar, çatlaklar tamir edilmeli, su yalıtım ürünleri daha sonrasında uygulanmalıdır. Sürülebilen ya da beton dökümü aşamasında betona karıştırılan ürünler tercih edilebilir. Böylece binanın perde duvar su yalıtımını yaptırmış olursunuz.
Temel su yalıtımı çalışmalarıyla birlikte perde betonlar için de yalıtım çalışmaları yapılması binanın suyun olumsuzluklarından korunmasını sağlar. Bunun birçok getirisi vardır. İlk akla gelen de depreme karşı dayanıklı bir bina elde edilmesidir. Kullanım ömrü uzun olan binalara kavuşmanız anlamına gelir. Ayrıca nem ve rutubetten uzaklaşarak sağlıklı bir yaşam sürmek için iç alanlara kavuşmanız anlamını taşır. 
 
Okunma: 5     Tarih: 25.03.2024