Çatı İzolasyonunda Kristalize Su Yalıtımı

Çatı İzolasyonunda Kristalize Su Yalıtımı

Çatı İzolasyonunda Kristalize Su Yalıtımı

Kristalize su yalıtımı, müstakil ev ya da binaların çatılarında oluşabilecek su sızıntılarını önlemek amacı ile kullanılan yöntemlerin başında gelmektedir. Özellikle de betonarme yapılarda sıklıkla tercih edilen bu yöntem, bilhassa kış aylarında yaşam alanları için büyük önem teşkil eder. Yağışlı hava koşullarında oluşan su birikintilerinin bina içine temasını engelleyen bu yöntem; bir nevi su yalıtım bariyeri görevini üstlenir.
Yeraltı sularına karşı da binayı koruma altına alan bu yöntem, betonun genel yapısını korur ve olası sızıntıları bina içerisine sokmaz. Su basıncına karşı daha dirençli bir hale gelen beton da binanın kullanım ve bakım ömrünü uzatmaktadır.
 

Kristalize Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Beton yüzeye enjeksiyon yardımıyla uygulanan kristalize su yalıtımı işlemi, suya maruz kalan alanların nemden korunması için uygulanır. Bu işlemi yapmak için öncelikli olarak, beton zemini temizleyip toz ve kirlerden arındırmak gerekmektedir. Temizlenen alanın nem oranı özel cihazlar yardımı ile ölçülmelidir. Çünkü çok fazla nem alan yerlerde bu işlem istenilen sonucu vermemektedir.
Yapılan ölçüm sonrasında ise uygun görülen alanlara yalıtım işlemi gerçekleşir. 1 ya da 2 gün içerisinde kuruyan bu yalıtıma eğer gerek görülürse ek işlemler uygulanır ve yalıtım işi son bulur. Fakat bu yalıtım işlemini işinin ehli ve profesyonel kişilerce yapılması son derece önem taşır. Aksi takdirde yapılan su yalıtım işlemi hem binaya hem de sağlığınıza ciddi zarar verir.
 

Kristalize Su Yalıtımı ile Yaşamınıza Değer Katın

Çimento esaslı olan bu yalıtım türü, su ile karıştırılarak içerisindeki kimyasallar tepkimeye sokulur ve su içerisinde çözünmeyen kristaller elde edilir. Bu kristaller kuruduktan sonra da beton ile suyun birleşmesini engeller. Son yıllarda sıklıkla yapılan bu işlem hem yaşam alanlarınızın dayanıklılığını arttırır hem de devamlı oluşan su sızıntılarının önüne geçer.
Sağlık için toksik maddeleri içermeyen bu uygulama hem sizin hem de çevrenizin sağlığını koruma altına alır. Maliyet açısında da oldukça tasarruflu olan kristalize su yalıtımı, yaşam alanlarınıza devamlı olarak bakım yapmanızı engelleyerek etkin bir koruma sağlar.
Okunma: 85     Tarih: 14.09.2023