Su Yalıtımı ile Binanın Dış Etkenlerden Korunması

Su Yalıtımı ile Binanın Dış Etkenlerden Korunması

Su Yalıtımı ile Binanın Dış Etkenlerden Korunması

Su yalıtımı son yıllarda oldukça ilgi görmektedir. Çünkü yaşanan alanın suyun meydana getireceği hasarlardan korunması çok önemli bir konudur. Binaların en savunmasız yüzeyi hiç şüphesiz dış cephedir. Su sızıntısı meydana geldiğinde bu durumdan duvarlar daha çok etkilendiği için bina sakinleri açısından sağlık riskleri de oluşturmaktadır.
Ancak bunu önlemenin en etkili yolu su yalıtımı yapmaktır. Binaların dış yüzeylerine yapılan izolasyon hem kişilerin sağlıklı ortamlarda yaşamasına neden olmakta hem de bina ömrünü uzatmaktadır. Binanın dış etkenlerden korunması için yapılan dış cephe su yalıtımı duvarların su hasarından korunmasını sağlamaktadır. Su yalıtımı sayesinde dış duvar ve su arasında bariyer oluşturulur.
 

Dış Cephe Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Dış cephe su yalıtımı uygulaması öncesinde uzmanlar bazı hazırlıklar yapmaktadır. İlk önce yüzey hazırlığı yapılır. Yani duvarın yüzeyi kir ve tozlardan arındırılmaktadır. Ardından dış yüzeye yalıtım malzemesi uygulanır. Yalıtım malzemesi olarak su yalıtım membranları ya da kristalize toz ve sıvı içeren malzemeler kullanılmaktadır.
Yalıtım malzemesi uygulanan duvarlarda su ile arasında bariyer oluştuğundan dolayı duvarlar hasar görmemektedir. Kristalize toz ya da sıvı kullanılan duvarlarda kılcal çatlak ve gözeneklerde kristal yapı oluştuğu için duvarlar su geçirmez bir hal almaktadır. Yalıtımın en son aşaması ise dolgudur. Bu işlemde kazı ile oluşturulan boşluk toprak ile doldurulmaktadır.
 

Binaların Dış Etkenlerden Korunması İçin Hangi İzolasyon Malzemeleri Kullanılır?

Su yalıtımı malzemesi olarak piyasada çeşitli malzemeler bulunmaktadır. Uzman firmalar en kaliteli malzemeleri kullanmaktadır. Bariyer oluşturmak için uygulanan malzemeler arasında su yalıtım membranları kullanılabilir. Bu ürünler bariyer oluşturarak duvarın içine su girmesine engellemektedir. Uygun fiyatlı oldukları için en çok tercih edilen su yalıtımı malzemeleri olarak bilinirler.
Su yalıtımı malzemesi olarak kullanılan bir diğer ürün ise çimento esaslı ürünlerdir. Su sızıntısını önledikleri gibi duvarları da suya karşı korurlar. Ayrıca CRYSTAL PW 25 ya da CRYSTAL C 320 gibi kristalize etki oluşturan toz ve sıvı beton katkıları malzemeleri de kullanılmaktadır. Betonun dayanıklılığını arttıran ürünler beton içerisindeki sıvı ile birleşerek su geçirmez bir tabaka oluştururlar. Bu sayede betonun suya karşı dayanıklılığı artmaktadır. Çatı, teras ve bodrum gibi alanlarda kullanılabilirler.
Okunma: 15     Tarih: 31.10.2023