Temel Su Yalıtımı Önemi ve Uygulanışı

Temel Su Yalıtımı Önemi ve Uygulanışı

Temel Su Yalıtımı Önemi ve Uygulanışı

Temel su yalıtımı yapının yer altında kalan temel bölgesini sudan korumak için yapılır. Uygulanacak olan bu izolasyonla yer altı suları ve yağmur suyuna karşı önlem alınır. Bu durum binanın dayanıklılığını artırmak, iç bölümlerde oluşacak olan nemi engellemek, bina ömrünün uzun olmasını sağlamak için önemlidir. Temelde su yalıtımı yapılması için özel yalıtım malzemeleri kullanılmalı doğru tekniklerle uygulama yapılmalıdır.
Temelde kullanılan su yalıtım malzemeleri membranlar, polimer esaslı kaplamalar, sürme esaslı ürünlerdir. Son yıllarda temelde kullanılan farklı yalıtım malzemeleri de ortaya çıkmıştır. Ayrıca betona karıştırılan su yalıtım ürünleri de betonla kaynaşarak su geçirgenliğini azaltmaktadır. Su yalıtımıyla birlikte drenaj işleminin de yapılması gerekebilir. Bu işlemle bina temelinde biriken sular uzaklaştırılmakta ve böylelikle suyun olumsuzluklarından korunma hedeflenmektedir.

Temel Su Yalıtımı Önemi

Temel su yalıtımı her türlü binada önemli bir yere sahiptir. Bina yükünün temelde olduğunu düşünürsek yalıtım konusuna oldukça önem vermek gerektiğini de anlarız.

Temel Su Yalıtımı Uygulama Aşamaları

Temelde su yalıtımı uygulama aşamalarına dikkat edilirse eksiksiz ve tam bir çalışma yapılmış olunur. Geri dönüşü oldukça zor olan temelde yapılacak çalışmaların belli bir plan dahilinde gerçekleştirilmesi gerekir. Öncelikle temel yüzeyin hazırlanması gerekir. Düz bir yüzeyde yalıtım çalışması yapılmalıdır. Onun için de yalıtım öncesi grobeton dökülür ve düz bir zeminin elde edilmesi sağlanır. Doğru yalıtım malzemesi tercih etmek gerekir. Bina koşullarına uygun olan su yalıtım malzemesinde karar kılınmalıdır.
Sürebilir malzeme tercih ediliyorsa tüm yüzeye bu malzeme sürülmelidir. Serme usulü membran tercih ettiyseniz bunun işçiliğinin de düzgün olması gerekir. Köşelere ve kenarlara özel çalışmalar yapılmalıdır. Sulak arazilerde drenaj çalışması mutlaka yapılmalıdır. Temel su yalıtımı için bohçalama yöntemi, suyun olumsuzluklarından temeli ve binayı koruyacaktır.
 
Okunma: 29     Tarih: 25.03.2024