Temel Su Yalıtımında Bohçalama Yöntemi

Temel Su Yalıtımında Bohçalama Yöntemi

Temel Su Yalıtımında Bohçalama Yöntemi

Temel su yalıtımı işleminin başarılı bir sonuç vermesi için bohçalama yöntemi oldukça önemidir. Bina temelinin dış etkenlerden korunması hayati bir önem taşır. Temele ulaşabilecek sulara karşı önlem alınması, demir donatıların suyla temas ederek korozyona karşı korunması için bohçalama yöntemi yapılır. Temel kazıldıktan sonra yer altı sularını toplamak için zemine mıcır dökülür. İnce bir tabaka beton dökülmesinden sonra bir metrelik bir duvar oluşturulur.
Duvar ve betonun birleşim yerlerinin sudan korunması için bohçalama işlemi yapılır. Bu işlemde genellikle membran kullanılır. Uygulamanın dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Membran birleşim yerlerinin aralıklı kalmaması ve üzerine bindirilmesi temele su geçişlerini engelleyecektir. Bu uygulamanın da iki kat yapılıyor olması gerekir.

Bohçalama Yönteminde PVC Membran Kaplaması

Bina temellerini sudan korumak için uygulanan işlemler arasında PVC membran kaplaması bulunur. Bu işlemin uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. Yanlış yapılacak olan çalışmalar geri dönüşü olmayan sorunlara neden olabilir. Beton üzerine serilen, birbirine yapıştırılarak uygulanan membranlarda kötü işçilik ve yanlış yapıştırıcı tercihleri su yalıtımı işlemlerinin boşa gitmesine neden olabilir.
Temel su yalıtımı için yapılan bohçalama yönteminde farklı malzemeler tercih edilebilir. Zeminin durumuna uygun olarak seçilecek malzemelerin iyi bir işçilikle çalışılması gerekir. Amaç binanın dayanımını sağlayan ve en önemli unsuru olan temelinin sudan korunmasıdır. Yer altı sularının binaya vereceği zararları engellemek için de temel yalıtımı şarttır. 

Bohçalama Yönteminde Nelere Dikkat Edilir?

Bohçalama yöntemi için doğru malzeme seçimi ve zeminin hazırlanması konuları önemlidir. Yalıtım öncesinde sağlam ve düzgün bir zeminin hazırlanması gerekir. Bunun için de grobeton dediğimiz ince bir tabaka betonun dökülmesi ve bu beton kuruduktan sonra yalıtıma başlanılması dikkat edilmesi gerekenler arasında bulunur. İlk kat membran uygulamasında ek yerlerinin birbirine yapıştırılması gerekir. İkinci kat membran ilk kata tamamen yapıştırılmalıdır. Enine ve boyuna dik açıyla uygulama yapıldığında pahlanma işinde de pah bandı kullanılır.
Temel su yalıtımı işleminde temeli ve perde betonları dış etkenlerden korumak için bohçalama yöntemi büyük bir önem taşır. Bohçalamayla birlikte drenaj çalışmalarına da ihtiyaç duyulabilir. Özellikle sulu olarak tabir ettiğimiz toprak cinsinde suyun basıncını düşürmek için drenaj oldukça önemli bir çalışmayı ifade eder.
Okunma: 15     Tarih: 18.02.2024