Asansör Kuyusu Su Yalıtımı Nasıl Olmalı?

Asansör Kuyusu Su Yalıtımı Nasıl Olmalı?

Asansör Kuyusu Su Yalıtımı Nasıl Olmalı?

Asansör kuyusu su yalıtımı günümüzde ön planda yer alan izolasyon uygulamaları arasında yer almaktadır. Yüksek katlı kalabalık binalarda bulunan asansörlerin kuyusunda yapılan yalıtım uygulaması uzun ömürlü ve sağlıklı kullanım için büyük önem taşımaktadır. Asansör kuyusu açıldıktan kısa süre sonrasında su almaya başlar.
Su sızıntılarını ortadan kaldırmak, küf ya da rutubet oluşumunu engellemek, kötü kokuların önüne geçebilmek için yalıtım işlemi kaliteli olmalıdır. Bina temelinden gelebilen su sızıntısı için asansör kuyusunun duvarlarına yalıtım işlemi yapılır. Yalıtım yapılırken özel kaplama malzemeler kullanılmaktadır. Can ve mal kaybının önüne geçilebilmesi için mutlaka asansör kuyusunun yalıtım işlemi yapılmalıdır.

Asansör Kuyusu Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Asansör kuyusu su yalıtımı işlemi aşamalar şeklinde yapılmaktadır. İlk olarak kuyuda birikmiş olan su varsa suyun boşaltılma işlemi yapılır. Yanlış yapılan ya da yalıtımı olmayan kuyularda bu işlem uygulanmaktadır. Binaların temeli suya en fazla maruz kalan alanlardan biridir. Bu nedenle önemli bir işlem olarak yer almaktadır.
Yalıtımda temelin beton yüzey olması kalite bakımından önemlidir. Su geçirimsiz katman oluşturulur. Duvarda ya da zeminde çatlak, kırık gibi yüzeyler varsa onarımları yapılır. Su yalıtım harcı kullanılarak yapılan sıvadan sonra zeminden gelebilecek su sızıntıları engellenmiş olur. Binanın daha uzun ömürlü ayakta kalabilmesi için asansör kuyusunun su yalıtım işlemi mutlaka yapılmalıdır.

Asansör Kuyusu Su Yalıtımı Fiyatları

Su yalıtım uygulamaları arasında yer alan asansör kuyuları, asansörün sağlıklı çalışmaya devam edebilmesi için önem taşımaktadır. Günümüzde sıklıkla uygulanan bu işlemde fiyatlar çeşitlilik gösterir. Asansör kuyusu su yalıtımı fiyatları binalara göre değişir. Geniş ve yüksek katlı binalar fiyat bakımından yüksek maliyetli olabilmektedir. Kullanılacak olan malzemenin kalitesine göre fiyat değişikliği yaşanır. Kalite arttıkça fiyatta da artış meydana gelir.
Kuyunun bütün yüzeylerine uygulanan yalıtım işlemi özel geliştirilmiş harç kullanılarak yapılır. Kullanılan harcın miktarına göre fiyatlar değişir. Yüksek miktarda kullanılan asansör kuyusu için fiyatta artış meydana gelir. İzolasyon uygulamaları yapan firmalara göre fiyatlar değişir. Yalıtım uygulamasını indirimli yapan firma sayesinde daha uygun fiyata binanızın asansör kuyusu su yalıtımını yaptırabilirsiniz.
Okunma: 13     Tarih: 15.11.2023