HYDROISOL-ITH-Kristal Üreten Beton Su Yalıtım Harcı

HYDROISOL-ITH-Kristal Üreten Beton Su Yalıtım HarcıHYDROISOL-ITH®, beton yüzeyine uygulandıktan sonra betonun 90cm içerisine kadar derinlemesine nüfuz ederek  kristal üreten beton su yalıtım malzemesidir.
Yapısında Portland çimentosu, çok ince işlenmiş kum ve özel aktif kimyasallar bulunmaktadır.

İçeriğindeki aktif kimyasallar yüzeye derinlemesine nüfuz edip, neme ve sertleşmiş beton bileşenlerine tepki vererek katalitik reaksiyona girerler.

Bu reaksiyon hem betonun boşluklarında ve kılcal kanallarında hem de çatlaklarında çözünmez kristal oluşumu meydana getirip, betonu kalıcı olarak suya karşı aşamalı bir şekilde geçirimsiz hale getirir.
Suyun ve diğer kimyasal  sıvıların, 14 Bar yüksek hidrostatik basınç altında bile hiçbir yönden(negatif+pozitif) sızmasına izin vermez. Betonun ömrü boyunca aktif su yalıtımı sağlar ve betonu onarır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Poz no: 10.300.2172
Hydroisol-ITH - Çimento esaslı kristalize su yalıtım malzemesi (tek bileşenli) (TS EN 1504-2)

 
KULLANIM AMACI

HYDROISOL-ITH® kaplama uygulandığında, sulu çözelti şeklindeki kimyasallar boşluklardan betonun dibine kadar sızar. Beton bileşenlerini kapsayan tepkimeler, boşlukta gerçekleşir. Kimyasal tepkime sayesinde suda çözünmez iğne başlı hidrat kristaller oluşarak , beton üzerindeki boşlukları, ince çatlakları ve delikleri doldurur.

Kristal oluşum süreci, boşluklar tamamen kapanana kadar sadece su ile daha fazla temas halinde olduğunda devam eder. Bu şekilde güçlü ve dayanıklı iç içe geçen bir kristal ağ oluşturulur.

Sonuç olarak, suyun betona nüfuz etmesi önlenerek su geçirmezlik  sağlanır.
 
TEKNİK ÖZELLİKLERİ VE AVANTAJLARI
KULLANIM ALANLARI
SARFİYAT
Fırça ile veya püskürterek iki kat uygulanan dikey yüzeylerde sarfiyat 1.3 kg/m²'dir. İkinci kat, birinci kat sertleştikten sonra uygulanır. Fırça ile veya püskürterek iki kat uygulanan yatay yüzeylerde sarfiyat 1.0 kg/m²'dir. Fırça ile veya püskürterek iki kat uygulamada sarfiyat 1.3 kg/m²'dir. İkinci kat, birinci kat sertleştikten sonra uygulanır.
KULLANIM TALİMATLARI  
Uygulama öncesi beton yüzey; yüksek basınçlı su jeti, ıslak kumlama veya tel fırça ile kireç, boya, toz, fayans, çimento harcı, kir, yağ vb. maddelerden temizlenmelidir. Çatlak ve gözenekli beton mekanik olarak sağlam betona ulaşıncaya kadar oyulmalı ve beton bloktan zayıf tabakalar temizlenmelidir.

Kristal oluşumu için yüzeyler ve gözenekler tozdan arındırılmalı ve temiz su ile önceden ıslatılmalıdır. Büyük boşluklar, çatlaklar ve gözenekler beton harçla veya tamirat harçları ile  doldurulmalıdır. 

Malzemenin betona derinlemesine nüfus edebilmesi kılcal gözeneklerin açık olması ve nemlendirilmesi gerekir.
  "HYDROISOL-ITH" uygulamasından önce uygulamanın kürlenmesine yardımcı olmak ve betonun gözeneklerinin içine doğru kristallerin derinlemesine oluşumunu sağlamak maksadıyla beton yüzeyler temiz su ile ıslatılmalıdır. Yüzeydeki kirli ve atık su uygulamadan önce temizlenmelidir. Tüm beton ıslatılmalıdır. Nemli, fakat ıslak olmayan  bir beton elde edilmelidir.  "HYDROISOL-ITH" boza kıvamına gelinceye kadar temiz şebeke suyu eklenir ve homojen kıvama gelinceye kadar karıştırılır. Karıştırma küçük devirde boya karıştırıcı ile yapılmalıdır. Elde edilen karışım 20-30 dakika içinde kullanılmalıdır. Uygulama yaparken sürekli olarak karıştırmaya devam edin. Eğer karışım sertleşmeye başlarsa, çok az su ekleyin ve karıştırmaya devam edin.
Dikey yüzeyler için 1:2 ( 2 ölçü HYDROISOL-ITH® 'ye 1 ölçü su eklenip, karıştırılacak).

Yatay yüzey için  1:3 ( 3 ölçü HYDROISOL-ITH® 'ye 1 ölçü su eklenip, karıştırılacak).  Su ve HYDROISOL-ITH® karıştırma oranı ağırlık cinsinden 3:5 (5 ölçü HYDROISOL-ITH® 'ye 3 ölçü su eklenip, karıştırılacak) şeklindedir.

 
UYGULAMA
HYDROISOL-ITH®, naylon kıllı duvar fırçası veya püskürtme makinesi ile uygulanmaktadır.  Yatay ve dikey yüzeyler için, HYDROISOL-ITH® ilk katı uygulandıktan sonra ikinci katman aynı gün içinde beton yüzeyi hala taze iken uygulanmalıdır.
   "HYDROISOL-ITH" +5°C ile +35°C arasındaki hava sıcaklıklarında uygulanabilir. Doğrudan güneş ışığı altında, yağmurda veya kuvvetli rüzgar altında çalışmaktan kaçınılması gerekir.
 Yalnızca nemli bir beton yüzeye uygulanır. Yatay ve dikey yüzeyler için, HYDROISOL-ITH® ilk katı uygulandıktan sonra ikinci katman aynı gün içinde beton yüzeyi hala taze iken uygulanmalıdır.  HYDROISOL-ITH® ile kaplanan yüzeyler 3-4 gün nemli tutulmalıdır. Yüzeyler manuel / elektrikli aletlerle veya şebeke suyu püskürtülerek nemlendirilir. Yüksek basınçlı su jeti kullanılırken, uygulanan yüzey kaplamasına zarar gelmesini önlemek için püskürtme, uzak bir mesafeden yapılmalıdır. Nemlendirme işleminde gerekirse yüzey polietilen film ile kaplanır. Sürekli nemli tutularak betonun mekanik stresi alınmalıdır. Direkt güneş ışığından, rüzgârdan ve dondan korunmalıdır. Uygulamadan en geç 1 hafta  sonra temizlik yapılması önerilir. Bekletme süresi, belirli bir kaplama türü ve hava sıcaklığına bağlı olarak, betonun izin verilen maksimum nem içeriğine kadar azaltılabilir veya artırılabilir. HYDROISOL-ITH® ile kaplanan yüzeyler 3-4 gün nemli tutulmalıdır. Yüzeyler manuel / elektrikli aletlerle veya şebeke suyu püskürtülerek nemlendirilir. Yüksek basınçlı su jeti kullanılırken, uygulanan yüzey kaplamasına zarar gelmesini önlemek için püskürtme, uygun bir mesafeden yapılmalıdır. Nemlendirme işleminde gerekirse yüzey polietilen film ile kaplanır.

Direkt güneş ışığından, rüzgârdan ve dondan korunmalıdır. "HYDROISOL-ITH" beton veya sıvalar için katkı maddesi olarak kullanılamaz. Donma sıcaklığında veya donmuş ya da donmakta olan yüzeylere HYDROISOL-ITH uygulamayın.

Uygulama bittikten sonra mekanik ekipmanları, şebeke suyu ile kullanımdan hemen sonra kürlenmemiş bileşikten arındırılmalıdır. Sertleştikten sonra "HYDROISOL-ITH" bileşimi ancak mekanik olarak çıkarılabilir.
 
DİĞER
 
SAĞLIK VE GÜVENLİK
HYDROISOL-ITH, zehirli değildir ve taşıma, depolama ve uygulama sırasında hem çevreye hem de insan sağlığına karşı tehlike oluşturmaz. GOST 12.1.007-76 uyarınca fiziki-kimyasal ve sıhhi-biyolojik özellikler açısından 4. tehlike sınıfına aittir (daha az tehlikeli maddeler- maksimum kirlilik seviyesi 50 mg / m³).

Bu ürünü kullanırken uygun koruma gözlüğü, lastik eldiven ve maske kullanınız. Gözler ve deri ile temas etmesi durumunda derhal bol su ile yıkayın ve tıbbi destek alın.

 

ÜRETİCİ:
Rusya Bilimler Akademisi Ural Şubesi Teknik Kimya Enstitüsü - Rusya Federasyonu

DİSTRİBÜTÖR:
NOTERSON Yalıtım ve Kimya A.Ş. (Avrupa ve Ortadoğu Bölge Distribütörü)

SERTİFİKALAR:
CE Belgesi
Sağlık Sertifikası
Güvenlik Bilgi Formu - MSDS
Ürün Bilgi Föyü - PDS
 
HYDROISOL -ITH  ile ilgili diğer tüm belgeleri ve sertifikaları web sitemizdeki  Dokümanlar bölümünden tedarik edebilirsiniz!


 
ÜRÜN VİDEOLARI