Asansör Kuyusu Su Yalıtımı Neden Önemli

Asansör Kuyusu Su Yalıtımı Neden Önemli

Asansör Kuyusu Su Yalıtımı Neden Önemli

Asansör kuyusu su yalıtımı bina içinde kullanılan asansörün uzun ömürlü olabilmesi için yapılan bir işlemdir. Yalıtım uygulaması asansör kuyusunun dış etkenlerden korunmasında önem taşır. Binanın zemininde yer altı kaynak suyu ya da dipten gelen su zamanla asansörün çürümesine ve rutubetli bir ortam oluşmasına neden olabilmektedir. Nem, su, toz, ses, titreşim, sızıntı gibi tüm etkenlerin önüne geçmek için önemlidir.
Su sızıntılarının yanı sıra yangın meydana çıkma riskini de en az seviyeye indiren bir uygulamadır. Profesyonel yalıtım ekibi tarafından yapılan yalıtım uygulaması, paslanma, küflenme ve çürüme gibi sorunların ortadan kalmasına yardımcı olmaktadır.

Asansör Kuyusu Su Yalıtımında Kullanılan Malzemeler

Asansör kuyusu su yalıtımı için kullanılan malzemeler binadan binaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte kullanılan malzemelerin kalite derecesi artmaktadır. Günümüzde en sık kullanılan su yalıtımı malzemeleri arasında poliüretan köpük, cam elyafı, plastik levha, kauçuk, epoksi kaplama ya da biütin tabakaları bulunaktadır. Kuyunun zemini ve duvarlarına uygulandıktan sonra yalıtım işlemi tamamlanmış olur.
Kuyunun zemini kadar duvarları da sızıntı ve neme karşı güçlendirilmesi gereken yerlerdir. Kullanılacak olan malzeme doğru seçildikten sonra uygulama işlemine geçilmelidir. Malzemeler asansörün işlev durumuna, çevresel faktörlere, kuyunun genişliğine, bölgede hakim olan iklime göre değişkenlik göstermektedir. Su yalıtım projelerinin başarıyla tamamlanabilmesi için kullanılan malzemelerin binaya uygun olması gerekmektedir.

Asansör Kuyusu Su Yalıtımı Uygulamaları

Asansörün zemin kısmında yer alan ve risksiz çalışabilmesi için önem taşıyan asansör kuyusu, asansörün işlevine göre farklı ölçülerde yer alabilmektedir. Asansör kuyusu su yalıtımı günümüz binalarına uygun özel yalıtım malzemeleri kullanılarak yapılmaktadır. Kuyunun ölçülerine uygun ebatlarda malzemeler hazırlanır. Kuyunun dibinde birikmiş su varsa ilk olarak suyun boşaltılması ve zemin temizleme işlemi yapılır.
Asansör kuyusu su yalıtımı sağlam olabilmesi için kuyunun zemini beton ile kaplanmalıdır. Duvarlarda çatlak, oyuk gibi boşluklar varsa tamamen doldurulur ve yalıtım malzemesi uygulanır. Kuyunun içinde yer alan boru ya da kablolar zarar görmeden yerine yerleştirilir. Yalıtım uygulaması sayesinde asansörler daha uzun ömürlü kullanılabilmektedir. İnsan sağlığına önem veren bina sahipleri bu işlemi mutlaka yaptırmalıdır.
Okunma: 13     Tarih: 15.11.2023