Asansör Kuyusu Su Yalıtımı Neden Yapılmalı?

Asansör Kuyusu Su Yalıtımı Neden Yapılmalı?

Asansör Kuyusu Su Yalıtımı Neden Yapılmalı?

Asansör kuyusu su yalıtımı işlemleri alanında uzman kimseler tarafından binaların temelinden itibaren hayata geçirilir. Mevcut asansör sistemleri ray hatlarının ve mekanizmaların bağlı olduğu yerler olarak bilinir.  Asansör kuyuları ise genellikle bir kimse tarafından ulaşımı zor olan ve güvenlik maksadıyla uzakta bulunan bölgelerdir. Bu kuyu kısımları asansör tamamen meydana gelmeden önce yapılan sistemlerdir. İyi bir şekilde ve doğru şekilde yalıtılmadığında ise birçok problemi beraberinde getirmektedir.
Özellikle de binaları su bastığı zaman ilk sorunlardan biri de asansör kuyularına su dolması, kokuya ve rutubete neden olmasıdır. Bu tarz sorunlarla karşı karşıya kalmamak adına mutlaka asansörlerin temelinde yani kuyu kısımlarına bir su yalıtım sistemi yapılması gerekir. Negatif yönde yapılan izolasyon sistemi su taşmalarını önler, kokuları önler.
 

Asansör Kuyusu Su Yalıtımında Hangi Malzeme Kullanılır?

Yer altı suları binaların çatlak kısımlarında yukarıya doğru çıkmaya başladığında asansör kuyularında su birikmeleri meydana gelir. Bu durum ise taşmalara neden olur ve uzun süre kalan su hem bulanık hale gelir hem de tüm binalarda kötü kokulara sebebiyet verir. Üstelik mevcut mekanizma ve ekipmanlara da su zarar vermeye başlar, çünkü bu kısma ulaşım gerçek anlamda zordur.
Bu zorluğu aşmamak ve su dolmasını önlemek adına atılması gereken ilk adım asansör kuyusu su yalıtımı yapılmasıdır. Bu yalıtım sisteminde kullanılan malzeme poliüretan enjeksiyon malzemesidir. Pompalama tekniğiyle kuyuların olduğu kısımlara temelden eklenir. Polimer madde suyla temas ettiği andan itibaren hızlıca şişer ve kabararak suyun dolmasını önler.
 

Asansör Kuyusu Su Yalıtımında Uygulanan Metot Nedir?

Asansör kuyularının olduğu bölümlere yapılan su yalıtımında kullanılan tek metot poliüretan enjeksiyon uygulamasıdır. Bunun nedeni ise negatif yönde yapılması gereken bir işlem olmasıdır.
Büyük bir ciddiyetle ve özenle uygulanan asansör kuyusu su yalıtımı poliüretan enjeksiyon tekniğiyle hayata geçirilir. Polimer madde beton çatlaklarına, beton altında yer alan kısımlara ve parkelere dahi pompalanabilmektedir. Böylece buralara bir set çekilir ve bu çatlak, aralık ve kırık kısımlarından yer altı sularının yukarı çıkması önlenmiş olur. Kesin sonuçlar verdiğinde ise çok uzun ömürlü olduğu görülür.
Okunma: 17     Tarih: 31.10.2023