Asansör Kuyusu Su Yalıtımı Uygulamasını Kim Yapar?

Asansör Kuyusu Su Yalıtımı Uygulamasını Kim Yapar?

Asansör Kuyusu Su Yalıtımı Uygulamasını Kim Yapar?

Asansör kuyusu su yalıtımı uygulaması, alanında uzman inşaat firmaları tarafından yapılmaktadır. Eksik ya da yanlış şekilde hayata geçirildiği takdirde binaların temelini de asansör kuyularını da olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle kurulum aşamasında ve herhangi bir probleme maruz kalmasını önleyerek profesyonel firmalar tarafından bu durum ele alınır.
Yer altı sularının beton çatlaklarından, kırıklarından ya da yarıklarından asansör bölümlerine geçmesini ve dolmasını önlemek adına bu işlem yapılır. Yapılmadığı takdirde ciddi sorunlarla ve çok kötü kokularla karşı karşıya kalmak kaçınılmaz olacaktır. Asansör kuyularına kurulacak olan su yalıtım sistemleri inşaat firmaları tarafından negatif yönde izolasyon olarak yapılır.
 

Asansör Kuyusu Su Yalıtımı Sistemi Nedir?

Asansör kuyularına su dolduğu zaman burada bulunan ekipmanlar ve malzemeler zarar görmeye başlar. Ulaşılması zor olan bu alandaki su dışarıya boşaltılmadığı sürece kötü kokular ve rutubetin oluşması da kaçınılmazdır. Bu da tüm binayı hem estetik açıdan hem de temel açıdan etkilemeye başlar.
Hem bina sakinlerini kötü kokuya maruz bırakmamak hem de binanın temelini koruma altına almak adına mutlaka asansör kuyusu su yalıtımı yapılması gereken bir işlemdir. Etkili ve uzun ömürlü olabilmesi, kesin sonuçlar alınabilmesi adına yapısal güçlendirme faaliyetlerinde de bu sisteme yer verilir. Aynı zamanda beton içlerinde yer alan demirlerin çürümesini de engellemek için yapılan bir işlemdir. Metro istasyonları, su depoları, teras yalıtımları ve tünellerde de asansör kuyularına su yalıtımı yapılır.
 

Asansör Kuyusu Su Yalıtımı Ne İşe Yarar?

Uzman bir inşaat firması tarafından yapıldığı takdirde su yalıtımı gerçek kalitede sonuçlar sunar. Su kaçağı problemlerinin önlenmesine olanak sağlar. Asansör kuyularında su birikimini önler. Suyun betonlara ve beton içinde yer alan demirlere zarar vermemesini sağlar.
Uzman ekipler tarafından ele alınan ve hayata geçirilen asansör kuyusu su yalıtımı işlemlerinde poliüretan enjeksiyon polimer madde kullanılır. Bu madde çatlak ve yarık alanlara pompalama tekniğiyle doldurulur. Madde kuruduğu zaman suyun bu aralıklardan yüzeye çıkmasını ve kuyuya dolmasını engeller. Böylece yapısal bir güçlendirme elde edilmiş olur.
Okunma: 77     Tarih: 31.10.2023