Balkon ve Teras Su Yalıtımı

Balkon ve Teras Su Yalıtımı

Balkon ve Teras Su Yalıtımı

Teras su yalıtımı yaptırarak binanıza su girişlerinin olmamasını sağlayabilirsiniz. Binaların açık alanı olarak bilinen teraslar yağmur ve kar sularına maruz kalarak altta bulunan dairelerin nemlenmesine neden olur. Bazen bu sorun yaşanmasın diye terasların kapatılması ve kapalı bir alan haline getirilmesi de sağlanır. Ama pek çok kişi evlerinin balkon ve teraslarını kapatmak istemez. Bu alanlarda oturmak, manzara izlemek, keyif yapmak çoğu kişinin hoşuna gittiği için açık kalması tercih nedenidir.
Böyle bir durumda mutlaka balkon ve teraslarda su yalıtım uygulamaları yapılması gerekir. Gezilen balkon ve terasların alt kısımlarında bulunan odalarınıza su geçişi olmaması için su yalıtımı konusu önemlidir. Açık alanların sadece fayans, mermer, karo gibi ürünlerle kaplanması yeterli değildir.

Balkon ve Teras Su Yalıtımları Nasıl Yapılır?

Balkon ve teras zeminlerine uygun olan su yalıtım çalışmalarının yapılması gerekir. Eğer seramik gibi ürünlerle bu alanlarınız kaplıysa ve deforme söz konusu değilse mevcutta bulunan ürünlerin sökülmesine gerek yoktur. Sürülebilen yalıtım ürünlerini kullanabilirsiniz. Yalıtım malzemesi öncesinde astar uygulamasıyla daha garantili bir çalışma yapılmasını sağlayabilirsiniz.
Eğer balkon ve teraslarda su sızıntısı problemi yaşanıyorsa su kaçağının yeri belli olmadığı için zemindeki malzemelerin sökülmesi gerekebilir. Düz bir zemin elde etmek için bazı tamirat çalışmaların yapılması gerekebilir. Astar yapıldıktan sonra kurumaya bırakılır ve teras su yalıtımı daha sonra yapılarak üzerine yeni zemin kaplama malzemeleri uygulanır.

Uzun Ömürlü Balkon ve Teras Su Yalıtımları

Doğru malzeme tercihinde bulunarak ve iyi bir işçilik uygulamasıyla uzun ömürlü balkon ve teraslar elde edilir. Günümüzde kullanılan pek çok ürün hem kolay uygulanabilme şansına sahiptir hem de garantilidir. Sürme esaslı kullanılan ürünler uzun yıllar açık alanlarınızın su geçirmezliğini sağlayacaktır. Yalıtım harçları ve beton yalıtım katkısı yapan ürünler suyun betona nüfuz etmesini önler. Böylelikle su geçirgenliğini önler.
Teras su yalıtımı için garantili ve sertifikalı ürünleri seçmeniz gerekir. Sağlığa zarar vermeyen ürünler tercih edilmelidir. Zeminin hazırlanması, uygun yalıtım ürününün tercih edilmesi ve doğru tekniklerle yapılan çalışmalar sonucunda balkon ve teraslarınızın su geçirmesini önleyebileceksiniz.
Okunma: 68     Tarih: 13.12.2023