Beton Çatılarda Su Yalıtımı

Beton Çatılarda Su Yalıtımı

Beton Çatılarda Su Yalıtımı

Su yalıtımı işlemleri beton çatılarda sıklıkla yapılır. Bazı çatılarda kiremit, membran gibi ürünler kullanılmamakta ve çatıya beton dökülerek bu kısımlar farklı amaçlar için değerlendirilmektedir. Özellikle düz olan çatılar teras niyetine kullanılabilir. Bu kısımlarda hobi bahçeleri oluşturulabilir. Çiçek yetişme, evcil hayvan bakma ya da manzaradan faydalanma amaçlı düşünülerek binaların en üst kısımları hazırlanır. Buralarda çatı malzemesi kullanılmaz ve sadece beton dökülerek düz bir zemin elde edilir.
Bu tür yapılara Akdeniz ve Ege bölgelerinde daha fazla rastlamaktayız. Bazı beton çatıların üzerinde gezilebilir ama bazılarında da gezilemez. Mesela alışveriş merkezi, otopark garaj gibi beton çatıya sahip olan yerler kullanım amacına bağlı olarak gezilebilir ya da gezilemez özelliğine göre yapılmıştır. Yağmur ve kar suları beton çatıya olumsuz etki vereceği için su yalıtımı buralarda mutlaka yapılmalıdır.

Beton Çatı Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Beton çatılarda yapılacak olan su yalıtım çalışmalarında öncelikle zeminin düz ve pürüzsüz olması sağlanmalıdır. Düz zeminde yapılacak olan çalışmalar daha iyi sonuç verecektir. Sıvı yalıtım malzemeleri, bitüm ve poliüretan esaslı yalıtım malzemeleri, membranlar beton çatılarda tercih edilmektedir. Hangi malzemenin uygun olacağı çatınızın durumuyla ilgilidir. Çok yağmur ve kara maruz kalan çatılar ya da aşırı güneş ışığı alan çatılar için farklı tercihlerde bulunabilirsiniz.
Su yalıtımı yapılacak olan çatıda doğru malzeme tercihinde bulunduğunuzda bunun da iyi bir işçilikle uygulanması gerekir. Çatı köşelerinin, eğiminin, yan duvarlarının incelenerek titiz bir çalışma yapmanız gerekecektir. Çatınızın özelliğine uygun olan malzeme tercihinde uzman yardımı almalısınız.

Beton Çatılarda Su Yalıtımının Faydaları

Su yalıtımı uygulamaları sadece çatılarda değil binanın tümünde oldukça önemlidir. Yalıtımlı binalar daha fazla dayanımlı ve güçlü olur. Suyun olumsuzluklarından korunur. Temelden çatıya kadar binalarda yapılacak yalıtımlarla güçlü ve ömrü uzun alanlar elde edersiniz. Böylece değerini kaybetmeyen konutlara sahip olursunuz. Binanın güçlü kalması demek depreme karşı da dirençli olmasını ifade eder.
Su yalıtımı yapılan beton çatılar alt katlara su sızıntısı sorununu engeller. Bu da konforlu ve sağlıklı yaşam alanlarına sahip olacağınızı anlatır. Rutubet ve nem gibi olumsuzluklarla karşılaşmamanız da faydalar arasında bulunur. Su yalıtımıyla ilgili tüm ürünlere firmamız üzerinden sahip olabilirsiniz.
Okunma: 50     Tarih: 18.02.2024