Beton Su Yalıtımı ile Rutubet ve Neme Son

Beton Su Yalıtımı ile Rutubet ve Neme Son

Beton Su Yalıtımı ile Rutubet ve Neme Son

Beton su yalıtımı malzemeleri, binalara olumsuz etki yaratan suyun zararlarından yapıyı koruyacaktır. Betonun kılcal boşluklarını ve çatlaklarını doldurarak geçirimsiz bir hale getirecektir. Binaların yer döşemelerinde, perde duvarlarda, kolon ve kirişlerde beton kullanılır. Beton döküldükten sonra kuruması beklenir. Kalıplar içine dökülen beton kuruyunca bazı çatlakların, boşlukların ortaya çıktığı kalıplar sökülünce anlaşılır.
Suyla temas eden bu betonun mukavemetinin düşük olacağını söyleyebiliriz. Çünkü boşluklar arasında ilerleyen su betonun donatı elemanlarına zarar verecektir. Halbuki beton içinde bulunan demir ve çelik gibi taşıyıcıların sudan korunması, korozyona uğraması engellenmelidir. Bunu sağlamanın tek yolu ise beton içine su yalıtım katkı malzemelerini karıştırmaktır. Günümüzde geçirimsiz beton elde etmek için piyasada bulunan bazı su yalıtım katkı malzemeleri bulunmaktadır.

Beton Su Yalıtımı Rutubet ve Nemi Nasıl Engeller?

Beton su yalıtımı için birçok malzemeden bahsetmemiz mümkün. Bu malzemeler kullanıldığında daha dayanıklı ve güçlü binalar elde edilir. Kristalize beton su yalıtımları, betonun içindeki bütün boşlukların kimyasal reaksiyona girerek suda çözünmeyen kristaller oluşturmaktadır. Betona karışarak ve beton içinde genişleyerek suya dayanıklı hale dönüştürmektedir. Bu da yapının sudan etkilenmemesi anlamına gelmektedir.
Su almayan binalarda rutubet ve nem sorunu yaşanmaz. Rutubet yapıya zarar veren ve aynı zamanda insan sağlığını olumsuz etkileyen bir durumdur. Rutubetli olan yapılar gün geçtikçe eskimeye ve daha kötü bir hal almaya mahkumdur. İçinde yaşam süren insanların da birçok hastalığa yakalanma riski oldukça fazladır.

Beton Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Su yalıtımını betonlarda uygulamak için son zamanlarda kristalize su yalıtım ürünleri sıklıkla kullanılmaktadır. Bu malzeme çimentoya eklenir. Konut, fabrika, tünel, baraj gibi yerlerin inşa edilmesinde betona karıştırılan katkı malzemeleri kullanılır. Zararlı ve zehirli olmayan bu ürünler depo ve havuz gibi yerlerde de kullanılmaktadır.
Beton su yalıtımı için kullanılan ürünler betona karıştırıldığı gibi sürme ya da püskürtme yolu ile de uygulama yapılanlar bulunmaktadır. Doğru malzeme tercihinde bulunmak oldukça önemlidir. Malzeme ve işçilik konusunda uzman yardımı alınması gerekir. Doğru yapılacak olan uygulamalarla binalara suyun nüfuz etmesini önleyecek, rutubet ve nemden kurtulacaksınız. Beton su yalıtımı için kullanılan farklı ürünlere sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.
Okunma: 52     Tarih: 18.02.2024