Beton Teras Su Yalıtımı ve Önemi

Beton Teras Su Yalıtımı ve Önemi

Beton Teras Su Yalıtımı ve Önemi

Su yalıtımı hususu özellikle binanın teras ve çatılarında daha kritik bir öneme sahiptir. Çünkü yapının bu bölümleri, özellikle teras ve beton teras bahar aylarında yağmur suyuna, kışın kar ve buza maruz kalırlar. Suyun binanın dış kabuk elemanlarına temas etmesi sonucu su yalıtım malzemelerinin binanın dışına uygulanması dış yalıtımı ifade eder
Dış su yalıtımın yanı sıra bir de suyun çatlak ve boşluklardan sızıntı şeklinde içeri akması sonucu bina içi ıslak alanların oluşumu engellemek için de eğimli iç su yalıtımı yapılır. Beton teras su yalıtımı her mevsime dayanıklı olarak yapılmalıdır. Kışın yağmur suyu geçirmezliği olduğu kadar yazın aşırı sıcaklarda güneş ışığına da maruz kalacağı için farklı iklim koşullarına dayanıklı olmalıdır.

Beton Teras Su Yalıtımı Neden Önemlidir?

Günümüzde doğal kaynaklar tüketilmekte, tarım alanları ve yeşil alanlar yangın, erozyon, kentleşme gibi nedenlerle giderek yok olmaktadır. Doğal çevrenin zarar görmesi insan sağlığını olumsuz etkilemektedir.  Binaların harcadığı enerji de kaynakların hızla tükenmesine yol açar. Su yalıtımı yapılmamış binaları kışın ısıtmak yazın soğutmak için aşırı derecede enerji harcanır.
Enerji ve doğal kaynakların tükenmesinin yanı sıra su yalıtımı olmayan evler insan sağlığını doğrudan olumsuz etkiler. Nem, küf ve rutubet olan binalarda 1 yıldan uzun süre kalan kişilerde kas, kemik ve eklem hastalıkları oluşmaya başlar. Tüm bu nedenlerden dolayı su yalıtımı yapılmadır. Özellikle teras ve çatılara ayrıca zemine de su yalıtım uygulamaları yapılmalıdır.

Teras Çatılarda Su Yalıtımı

Son yıllarda teras çatı uygulaması eğimli çatı uygulamasına göre daha fazla tercih edilmektedir. Ancak su yalıtımı yapılmayan veya uygun kalitede yapılmayan binalarda yaşayan insanların sağlığı olumsuz etkilenmektedir. Bunun dışında su birikintilerine ve neme maruz kalan bina elemanları çürümeye başlar ve binanın dayanıklılık gücü ve ömrü kısalır.
Doğal hayatın döngüsü ve ekosistemin devamı için özellikle de insan sağlığı için teras çatılarda ve teraslarda su yalıtımı yaptırılmalıdır. Binaların dayanıklılığını arttıran su yalıtımı, insan sağlığı bakımından son derece önemli olduğu için devlet tarafından zorunlu hale getirilmeli ve keyfiyete bırakılmamalıdır.
 
Okunma: 130     Tarih: 13.05.2023