Betonun Suyu Geçirmemesi İçin Su Yalıtımı

Betonun Suyu Geçirmemesi İçin Su Yalıtımı

Betonun Suyu Geçirmemesi İçin Su Yalıtımı

Su yalıtımı uygulamaları betonun suyu geçirmemesi ve binaya olumsuz etki vermemesi için yapılır. Binaları kötü yönde etkileyen yağmur ve kar sularının iç kısımlara geçmemesi için su yalıtım çalışmaları yapılmaktadır. Temelde, yan duvarlarda, balkonda, teras ve çatılarda uygulanacak olan bu çalışmalarla uzun ömürlü binalar elde edebilirsiniz. Dayanımı yüksek olan, eskimeyen, kötü bir görünüme sebep vermeyen binalar için mutlaka su izolasyonu yapılmalıdır.
Bu konu yeni binalarda mecburi bir hale getirilmiştir. Su yalıtımı yönetmeliğiyle de kanunlaşmıştır. Yönetmeliğe uygun olmayan binaların durdurulma ve para cezasına çevrilme durumları da söz konusudur. Gerekli olan yalıtım çalışmalarının yapılmasıyla iç bölümlerde konforlu alanlar elde edilirken dış alanlarda güzel görünümlü binalar ortaya çıkmış olur. Üstelik gücünü yitirmeyen ve depreme karşı dayanıklı olan yapılarda yaşam sürersiniz.

Su Yalıtımı ile Betonun Su Geçirgenliğini Önleyin

Beton yapısı gereği suyu geçirir. Dış cepheden gelen yağmur sularına maruz kalan beton zamanla iç bölüme bu suyu sızdırır. İç duvarlarda sararma, nemlenme, küflenme ve rutubet sorunlarıyla karşılaşılır. O yüzden dış cephe çalışmalarında su yalıtım malzemeleri kullanılır. Bina dıştan yalıtım yapılarak sonrasında kaplama malzemeleri uygulama aşamasına geçilir.
İç kısımlarda yapılacak olan su yalıtımları duvarlarda, yerde ve ıslak zeminlerde uygulanır. Banyo ve mutfak gibi alanlar devamlı suya maruz kaldığı için yerlerin, duvarların ve tesisatların yalıtım malzemeleriyle kaplanması suyun geçirgenliğini önleyecektir. Su yalıtımı malzemeleri kullanım alanına uygun olarak belirlenir.

Su Yalıtımı Uygulama Çalışmaları

Her yalıtım malzemesinin kullanım alanı ve uygulama şekli farklıdır. Su yalıtımı için kullanılan ürünler sürme, serme, püskürtme ve fırçalama yöntemiyle yapılır. Hatta betona karıştırılan ve su izolasyonu sağlayan ürünler de bulunmaktadır. Bu ürünler betonla homojen hale getirilerek kullanılır. Özellikle yeni yapılan binalarda su yalıtımına kesin çözüm bulmak için bu yöntem uygulanır. Çalışmanın bilir kişiler tarafından yapılması konusu oldukça önemlidir.
Su yalıtımı konusuna önem verenler binalarının güçlü ve dayanıklı olmasını sağlayabilir. Binanın ömrünü artırmak ve sağlıklı yerlerde yaşamak için sizler de su yalıtımlarını binanın hem içinden hem de dışından yaptırabilirsiniz. Su yalıtımıyla ilgili tüm ürünleri incelemek için sitemizden faydalanabilirsiniz.
Okunma: 9     Tarih: 25.03.2024