Bina İzolasyonunu Sağlamak İçin Beton Su Yalıtımı

Bina İzolasyonunu Sağlamak İçin Beton Su Yalıtımı

Bina İzolasyonunu Sağlamak İçin Beton Su Yalıtımı

Beton su yalıtımı, binanın nem ve ıslaklık geçirmemesi için uygulanan işlemlerden biridir. Kullanılacak olan alanının ihtiyaç durumuna göre farklı malzemeler ile uygulanır. Bina izolasyonu ise dışarıdan gelecek olan enerji akışını indirgemek için dış cepheye uygulanan bir işlemdir. Beton su yalıtımının izolasyon için yapılması gerekir. Aksi taktirde zeminden ya da duvarlardan su alan binada İzolasyonun bir önemi kalmaz.
Her iki işlemde yapıların dış etkenlere karşı korunmasını hedefler. Yaşam alanlarına önem veren bireylerin mutlaka yaptırması gereken iki işlemdir. Beton su yalıtımının olmadığı binalarda yaşayan bireyler yıllar içerisinde evlerinin soğuk olduğunu fark edebilirler. Isınma ihtiyacı duyduklarından maddi açıdan sıkıntılar meydana gelebilir. İzolasyon açısından su yalıtımı büyük önem taşır.
 

Beton Su Yalıtımı Nerelerde Uygulanır?

Beton su yalıtımı, genellikle dış etkenlerden dolayı zaman içerisinde hasa gören yapıların dirençli olmasını sağlamak için uygulanır. İçerisinde yer alan kristaller sayesinde bütün bir yapısal yalıtımı sağlar. Diğer yalıtım yöntemlerine oranla uygulaması daha kolaydır. Aynı zamanda kullanım alanları da oldukça geniştir. Uygulama yapılacak alana göre malzeme belirlenir.
Çimentoya dayalı yalıtım; banyo, mutfak, tuvalet, yüzme havuzu, dış alan, su deposu gibi yerlerde kullanıma yaygındır. Poliüretan içeren yalıtım; balkon, bina temelleri, teras, beton veya fayans temelleri gibi alanlarda kullanılır. Bitüm kauçuk yalıtım ise daha çok bodrum ve çatı katlarında çürümeyi önlemek amacıyla kullanılmaktadır.
 

Beton Su Yalıtımı Malzemeleri Nelerdir?

Birbirinden farklı malzemeler kullanılarak yapılan su yalıtım işlemleri, yaşam alanlarının sağlıklı ve dayanıklı olması için önemli konumda yer almaktadır. Beton su yalıtımında kullanılan malzemeler hem hazır halde sıvı hem de toz şekilde kullanılabiliyor.
Kullanılan malzemeler arasında çimento, alçı, penetran, sütur, kauçuk, poliüretan, epoksi gibi çeşitler yer alır. Dayanıklılık durumuna göre binanın uygulanacak alanına en doğru malzeme seçilir. Yapılan her işlem analiz ve test edilerek ilerler. Su yalıtımı sağlam olmadığı takdirde sızıntılara karşı hasarlar meydana gelir. Beton su yalıtımı içerisinde yer alan malzemelerin fiyatları da oldukça ekonomiktir. Düşük maliyetle su yalıtımı yaptırılabilir.
 
Okunma: 19     Tarih: 31.10.2023