Binalarda Perde Beton ve Temel Su Yalıtımı

Binalarda Perde Beton ve Temel Su Yalıtımı

Binalarda Perde Beton ve Temel Su Yalıtımı

Temel su yalıtımı uygulamaları arasında perde betonlarda yapılacak olan çalışmalar oldukça önemlidir. Doğru malzeme seçimi ve iyi işçiliklerle binayı sudan korumak gerekir. Yanlış yapılacak olan çalışmaların maalesef temelde onarılması oldukça zordur. Binanın ilerleyen zamanlarında temel yalıtımlarını geriye dönük olarak yapamazsınız. Sadece yan duvarlarda yalıtım çalışmaları yapabilirsiniz. Bu da yapıyı suyun olumsuzluklarından yeteri kadar korumaz.
Binaların en alt katında sığınak, otopark, depo gibi alanlar bulunur. Bazen de bodrum katlara daire yapılmaktadır. Zemindeki yaşam alanlarının suyun olumsuzluklarından korunması gerekir. Bunu da bohçalama adını verdiğimiz bina beton perde duvarlarının dıştan korunması ve suyun geçişinin kesilmesi yöntemiyle yapabiliriz. Birçok yalıtım malzemesi bohçalama için kullanılmaktadır.

Perde Beton ve Temel Su Yalıtımı Önemi

Yapılarda bulunan perde betonlar kirişlerden aldığı yükü temele iletir. Binanın güçlü olmasında önemli bir yere sahiptir. Perde duvarların içinde beton ve çelik takviyeleri bulunur. Çelik, dayanımlı bir maden olsa da sudan korunması gerekir. Paslanmaya uğramaması önemlidir. Temel su yalıtımı ile perde duvarlardaki çelik donatıların korozyona uğraması engellenir. Bu durum uzun ömürlü binalar elde etmek için önemlidir.
Deprem olduğu zaman binanın zemini sallanmaktadır. Yatay yükleri duvardan temele ileten perde betonlar binanın depreme karşı direnmesini sağlar. Perde beton içinde bulunan donatılar da sarsıntının eşit olarak dağılımını gerçekleştirir. Yalıtım yapılmayan perde betonlarda bulunan donatı elemanlarının paslanması ve betonun gücünü kaybetmesi, binanızın depreme karşı dayanıksız hale gelmesine neden olacaktır.

Perde Beton ve Temel Su Yalıtımı Malzemeleri

Binanızın güçlü ve dayanımının uzun ömürlü olması için su yalıtımı uygulamalarının oldukça önemli olduğundan bahsettik. Hangi malzemeler kullanılarak perde betonlarda ve temelde yalıtım yapılır konusu da merak edilir. En çok kullanılan temel yalıtım malzemeleri arasında bitümlü membranlar akıllara gelmektedir. Bu ürün temel altına serilerek kullanılır. Yapıştırma usulü ile temele ve perde betonlara uygulanır.
Günümüzde yeni nesil temel su yalıtımı malzemeleri de kullanılmaktadır. Mesela sürme esaslı su yalıtım ürünleri beton yüzeylere tek parça olarak uygulanmakta ek yeri olmadığı için su geçişlerini engellemektedir. Memranların ya da levhaların arasında boşluk kalabilir, ek yerlerinden su girişleri meydana gelebilir. Halbuki sürme esaslı olan yalıtım malzemeleri su sorununa kesin çözüm olacaktır. Doğru malzeme seçimi için uzman yardımı almanız da gerekebilir.
Okunma: 62     Tarih: 13.12.2023