Bodrum Katlarda Nemi Önlemek İçin Beton Su Yalıtımı

Bodrum Katlarda Nemi Önlemek İçin Beton Su Yalıtımı

Bodrum Katlarda Nemi Önlemek İçin Beton Su Yalıtımı

Beton su yalıtımı inşaatlarda kullanılan betonun su geçirmez hale dönüştürülmesi işlemidir. Kalıplara dökülen betonlara karıştırılan katkı malzemeleriyle beton suyu geçirmeyen hale getirilir. Bu özel işlem için hem kullanılacak malzeme hem de uygulama tekniğinin doğru olması gerekir. Bodrum katlarda beton yalıtımı yapılmadığı takdirde duvarlar su geçirmeye başlar böylelikle nem oluşmaktadır. Su geçirgenliğinin önüne geçmek için ise beton su yalıtımı uygulamasından yararlanılmaktadır.
Betonda var olan çatlak ya da kanal aracılığı ile su betonun içerisine girmeye başlar. Böylelikle ortamda nem ve küf oluşmaktadır. Ayrıca suyun temas ettiği betonun alanında performans kaybı meydana geldiği için yapı hem dayanıklılığını kaybeder hem de performans kaybı olmaktadır. Bunların yanı sıra geri dönüşü olmayan hasarlar da ortaya çıkmaktadır. Uzun ömre sahip beton su yalıtımı aynı zamanda uygun maliyetlidir.

Beton Su Yalıtımı Neden Önemlidir?

Beton su yalıtımı ev ve ofis gibi her türlü binalara uygulanması gereken bir yalıtım sistemidir. Beton su yalıtımı zemin, duvar ve çatılara uygulanabilmektedir. Doğal afetlere karşı dayanıklılığı olan beton su yalıtımı kalıcı dış ve iç alt tabaka olarak uygulanan bir yalıtım sistemidir. Bodrum katlarda uygulanabilirliği gibi çatı ve teraslarda da uygulanabilir.
Bu alanlar güneşe ve suya maruz kaldığından dolayı kesinlikle beton su yalıtımı uygulaması yapılmalıdır. Aksi halde su taşkınlıkları meydana gelebilir.  Beton su yalıtımında kullanılan malzemeler; poliüretan, poliurea ve akrilik esaslı malzemelerdir. Bu ürünler betonu suya karşı korumaktadır.

Beton Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Beton üzerine doğrudan uygulanan beton su yalıtımı malzemeleri döküm esnasında çimentoya eklenerek betonun su geçirmez hale gelmesini ve daha sağlam olmasını sağlar. Beton su yalıtımı yapılırken eklenen malzemeler kılcal çatlaklarda su ile etkileşime girerek kristal ağ oluşturmaktadırlar. Bu sayede yapılar daha sert ve dayanıklı hal alır.
Ayrıca beton su yalıtımı yüzeyde toz oluşmasında ve yüzeyin de pürüzsüz hale getirilmesine neden olur. Ayrıca betonun derinliklerine kadar işlediği için betonun sert ve dayanıklı hal almasına yardımcı olur. Böylelikle beton su yalıtımı yapılan alanlarda aşınma, parçalama ve yıpranmalara karşı bu daha dayanıklı hale gelir.
 
 
 
Okunma: 8     Tarih: 25.03.2024