Çatı, Teras ve Balkonlardaki Su Yalıtımı

Çatı, Teras ve Balkonlardaki Su Yalıtımı

Çatı, Teras ve Balkonlardaki Su Yalıtımı

Apartman, site ya da müstakil konutlarda mutlaka çatı, teras ve balkonlar bulunmaktadır. Bu bölümler olumsuz hava şartlarından yağmur ve kar sularından fazlasıyla etkilenmektedir. Yağan yağmur öncelikle binanın çatısını etkileyecektir. Eğer yalıtım yapılmamış ya da eskimiş bir çatıya sahipseniz bütün yağmur sularının evinize girmesi ve akıntıya sebep olması yaşanılan durumlar arasındadır. Düzgün bir şekilde su yalıtımı yaptırırsanız çatınız olumsuzluklardan etkilenmez.
Çatıdaki su giderlerinin düzgün yapılmasıyla da biriken yağmur suları dışarıya atılır. Balkon ve teraslar da evlerin dış mekanlarında bulunmaktadır. Bu bölümlerde fayans uygulamaları yapılmakta ve suyu emmeyen malzemeler kullanılmaktadır. Fakat sadece fayans döşenmesi ile doğru bir yalıtım yaptırmış olmazsınız. Fayans öncesinde yapılacak olan uygulamalarla iyi bir yalıtıma sahip olursunuz.
 

Çatı Su Yalıtımı

Binalarda temel ve çatı oldukça önemli kavramlardır. Temelin sağlam olması ve doğru yalıtım yapılması konusundan başka çatıda yapılacak olan yalıtımlar da binayı birçok olumsuz etkenlerden koruyacaktır. Soğuktan, sıcaktan, sudan etkilenen çatıların kaliteli bir şekilde izolasyon yapılması gerekir. Böylelikle bina ömrünü uzatabilir ayrıca evinizde sorunsuz bir şekilde yaşayabilirsiniz.
Birbirinden farklı birçok çatı kaplaması ürünleri bulunur. Hangi türde kaplama yapacak olursanız olun altında mutlaka su yalıtımı ürünlerini kullanmalısınız. Bu ürünler sürme, püskürtme ya da betona karıştırılarak uygulama yapılma tarzında olmaktadır. Çatınız için uygun olan yalıtım ürünleri konusunda uzman yardımı alarak binanızı koruyabilir ve ömrünü artırabilirsiniz.
 

Teras ve Balkonlarda Su Yalıtımı

Evdeki teras ve balkonlar suyu direk alan yerlerdir. Eğer iyi bir gidere de sahip değilse biriken suların alt kata sızması mümkündür. Hatta sadece binanın dış cephesine değil iç bölümlerine girmesine de neden olmaktadır. Uygulanacak olan seramik ve derz çalışmalarının iyi bir şekilde yapılması gerekir. Bu çalışmalardan önce doğru olan yalıtım ürünlerinin kullanılması gerekir.
Eğer seramik kaplı olan yüzeylere sonradan su yalıtımı yaptırmak isterseniz bu da mümkündür. Kaplama malzemelerinin sökülmeden izolasyon yapılması konusu da söz konusudur. Bazı yalıtım harçları beton olan yüzeylere uygulanır. Bu malzemeler betona iyice nüfuz etmekte ve suya karşı koruma sağlamaktadır. Beton ile bütünleşen su yalıtımı katkı malzemeleri su sızıntısını önleyecektir.
Okunma: 388     Tarih: 15.03.2023