Çatı ve Teraslarınız İçin Su Yalıtım Çalışmaları

Çatı ve Teraslarınız İçin Su Yalıtım Çalışmaları

Çatı ve Teraslarınız İçin Su Yalıtım Çalışmaları

Teras su yalıtımı tüm terasları ve çatıları yakından ilgilendiren bir konudur. Açık ya da kapalı olan teraslar binalar için büyük bir tehdit oluşturabilir. Açık olan teraslarda bu tehdit daha fazladır. Devamlı yağmur ve kar sularına maruz kalan açık alanlar bundan olumsuz yönde etkilenecektir. Su birikintisi kendine bir yol bularak çatlaklardan alt kata doğru sızıntı yapacaktır.
Eğer terasınızda yalıtım yoksa ya da yalıtım malzemeleri özelliğini yitirdiyse su sızıntısı tüm binayı olumsuz yönde etkileyebilir. Yukarıdan aşağıya doğru tüm daireler rutubet ve küflenme sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Bu da binanın çürümesine, sağlıksız ortamların ortaya çıkmasına ve daha da önemlisi yapının dayanımını yitirmesine neden olur.

Çatılarınız İçin Su Yalıtım Çalışmaları

Farklı çatı şekillerinden bahsetmek mümkündür. Bunlar; sundurma çatı, kırma çatı, kelebek çatı, beşik çatı, kule çatı, kubbe çatı gibi eğimlerine ve şekillerine göre isimler almaktadır. Yağmur ve kar sularının çatılarda birikmemesi ve akıp gitmesi sağlanmalıdır. Bunun için de çatılarda özel çalışmalar yapılır. Çatı kaplama malzemeleri yağmur suları için bariyer görevindedir. Kaplama malzemelerinin altında uygulanacak olan su yalıtım çalışmalarıyla da çatıdaki deliklerden, boşluklardan ve oyuklardan binaya su sızması engellenir.
Teras su yalıtımı malzemelerinin birçoğu çatılarda da kullanılmaktadır. Bitüm esaslı olan yalıtım ürünleri, sürme ve serme esaslı olan malzemeler çatılarda tercih edilir. Çatınızın şekline uygun olarak malzeme tercihinde bulunmak gerekir. Doğru bir çalışmanın yapılması da büyük bir öneme sahiptir.

Teraslarınız İçin Su Yalıtım Çalışmaları

Teraslarınız açık alanlar olduğu için bu bölümlerde hem su yalıtımı hem de ısı yalıtımı büyük bir önem taşır. Terasın altında bulunan odaların sudan etkilenmemesi ne kadar önemliyse yaz mevsimlerinde sıcaktan korunması da önemlidir. Yapılacak olan yalıtımlarla su ve ısı yalıtımlı teraslara sahip olabilirsiniz. Teraslarda kullanılacak olan yalıtım malzemesi güneş ışınlarına karşı dirençli olmalıdır, sıcakta çatlama yapmamalıdır. Aşınma özelliği olmamalıdır, sıcaktan ve soğuktan etkilenmemelidir.
Teras su yalıtımı çalışmaları yerde, köşelerde ve yan duvarlarda uygulanmalıdır. Zeminin düz ve pürüzsüz olması sağlanmalıdır. Tamir edilmesi gereken yerler varsa öncelikle giderilmelidir. Su yalıtım ürünü kuruduktan sonra kaplama malzemesi kullanılmalıdır. Tüm bu detayla dikkat edilerek yapılacak olan çalışmalarla teraslarınızda su yalıtımını sağlayabilirsiniz.
 
Okunma: 15     Tarih: 21.05.2024