Duvarların Su Almaması İçin Temel Su Yalıtımı

Duvarların Su Almaması İçin Temel Su Yalıtımı

Duvarların Su Almaması İçin Temel Su Yalıtımı

Temel su yalıtımı ile duvarlarınızın su almamasını, nemlenme ve küflenme sorunları yaşamamanızı sağlayabilirsiniz. Duvarlarda meydana gelen terlemelerin birçok nedeni bulunmaktadır. Dışarıdaki soğuk hava ve içerideki sıcak hava geçişinden dolayı yoğunlaşma olur ve duvarlar terleyebilir. Duvarlarınız nefes alamama durumu yaşıyorsa yine aynı sorunla karşılaşırsınız. Ayrıca yalıtımsız olan duvarlarda da içeriye su girme durumları söz konusu olacaktır.
Yaşanılan alanlarda istenmeyen en kötü durum binada su sorunlarının yaşanmasıdır. Pencereler ve balkonlar dış mekandan iç bölümlere su sızıntısı yapan en önemli bölümlerdir. Buralara hem içerden hem de dışardan yalıtımlar yapılabilir. Ama temelde yapılacak olan yalıtım uygulamaları daha önemli yere sahiptir. Çünkü binayı bir bütün olarak suyun olumsuzluklarından korur.

Duvarlar Neden Su Alır?

Duvarlarda su alma sorununu özellikle kış mevsiminde ve yağmurlu havalarda hissediyorsanız bu durum dış cephenizin yalıtımsız olduğunu gösterir. Ara duvarlarda su sorunu yaşanıyorsa bazı tesisat arızalarının olduğundan bahsetmek mümkündür. Alt katlarda ve bodrum katta yaşam sürüyorsanız duvarlardaki su sorunu temelden kaynaklanabilir. Temel su yalıtımı yapılmamış ya da hatalı yapılmışsa bu durumda özellikle alt kattaki dairelerde rutubet ve nem sorunları yaşanır.
Bu sorun üst katlara doğru ilerleyebilir. Zaman geçtikçe tüm dairelerde su alma sorunu özellikle dış cephelerde gündeme gelecektir. İstenmeyen bu olumsuz durumdan sadece daireniz değil binanın tümü dayanımını yitirecektir. Sağlıksız olan ortamlarda yaşam sürmekten ziyade binanın dayanım gücünü kaybetmesi temel su yalıtımlarının eksikliğinden dolayıdır.

Duvarlarda Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Duvarda su yalıtımı çalışmaları için öncelikle yalıtım yapılacak olan yüzeyin hazırlanması pürüzsüz düz bir zemin elde edilmesi gerekir. Uzun ömürlü olan doğru malzeme seçimi konusu önemlidir. Duvar köşeleri, kenarları, ek yerleri, kirişler doğru malzemeler kullanılarak yalıtım yapılır. Bu konularda profesyonel bir yardıma ihtiyacınız da olacaktır.
Tüm bunlar duvarlarınız için uygulanıyor olsa da asıl önemli olan temel aşamasında yapılacak olan su yalıtımlarıdır. Temel su yalıtımı uygulamalarının doğru ve titizlikle yapılması duvarlarınızın su almasını engeller. Çünkü temelin altındaki suyun geçişini engellemek duvarların olumsuz yönde etkilenmesine engel olur. Temelden kendine yer bulan suyun ilerlememesi duvarların kuru kalmasını daha da önemlisi binanın dayanıklı olmasını sağlayacaktır.  
Okunma: 59     Tarih: 13.12.2023