Endüstriyel Tesislerde Su Yalıtımının Önemi

Endüstriyel Tesislerde Su Yalıtımının Önemi

Endüstriyel Tesislerde Su Yalıtımının Önemi

Su yalıtımı bütün endüstri tesislerimizde büyük bir öneme sahiptir. Ülkemizde bulunan birçok sanayi tesisinin üretimlerinin yüksek performansta olmasını sağlamak için binaların yalıtımına önem verilir. Isı yalıtımından başka su yalıtımı da yapılır. Isı yalıtımı enerji verimliliğini sağlarken su yalıtımı da binaların güçlü ve dayanımlı olmasını sağlar. Ayrıca üretilen hammaddelerin depolanması, saklanması ve nakledilmesinde su yalıtımı yapılmış olan yerler tercih edilir.
Rutubetli ve nemli alanlarda üretim yapmak ve üretilen ürünleri muhafaza etmek zordur. Kuru ve havadar olan yerler depolamada tercih edilir. Endüstriyel tesislerde bulunan birbirinden değerli makine ve teçhizatların zarar görmemesi, küflenmemesi ve uzun ömürlü olması için de binalarda su yalıtımı konusuna özen gösterilir.

Endüstriyel Tesislerde Nerelerde Su Yalıtımı Yapılır?

Küçük ya da büyük ölçekli olan fabrikaları düşünecek olursak bunların geniş bir alan içinde konumlandığını görürüz. Kapalı alanlar haricinde açık alanlara da sahip olan üretim tesisleri yaz kış demeden çalışmalarını sürdürür. Şehirden uzak olarak konumlanan fabrikalar yağmur, sel, su baskını gibi olaylara maruz kalabilir. Tüm bu olumsuzlukların giderilmesi için tesis etrafında drenaj çalışmasına da gerek duyulabilir. Maddi zararlara engel olmak için bu gerekli bir durumdur. Endüstriyel tesislerde su yalıtımı nerelerde yapılır?

Endüstriyel Tesislerde Su Yalıtımı Faydası

Her türlü yapı için su yalıtımı konusunun faydalı olacağını belirtirken endüstriyel tesislerde bu konuya daha fazla önem verilmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz. Çünkü üretim tesislerinin inşa edilmesi ve yapılması oldukça ciddi yatırımları ifade eder. Binaların ömrünü uzatmak ve sorun çıkarmasını engellemek gerekir. Yer altı ya da yağmur sularını emmeyen, içinde hapsetmeyen yapı uzun ömürlü olur. İçinde çalışan kişiler için rutubetsiz ve sağlıklı ortamlar oluşturur.
Bundan başka üretimin seri halde ve aralıksız gerçekleşmesini sağlar. Su yalıtımı olan yerler nemin yoğunlaşmasını engeller. İşlerin yürütülmesi, tamamlanması için atılacak olan her adımın performanslı olarak gelişmesini sağlar. Su yalıtımlı binalar sorun çıkarmaz, sizleri maddi zararlara sokmaz. Ortamın daha nezih, havadar ve sağlıklı olmasını sağlar. Tüm bunlar da çalışanlarda solunum yolları ve eklem rahatsızlıkları gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltacaktır.
 
 
Okunma: 16     Tarih: 21.05.2024