Eski Binalarda Temel Su Yalıtımı Yapılır mı?

Eski Binalarda Temel Su Yalıtımı Yapılır mı?

Eski Binalarda Temel Su Yalıtımı Yapılır mı?

Temel su yalıtımı çalışmalarının yeni inşa edilen binalarda yapıldığını görmekteyiz. Herhangi bir arsa üzerinde bina yapılacaksa öncelikle projeye uygun olarak kazı çalışmaları başlar. Temel kazı derinliğinin tespit edilmesi zeminin durumuyla ve binanın taban alanının büyüklüğü ile ilgilidir. Jeoloji mühendisleri kazı yapılacak olan yerden numune alarak temel derinliğinin ne kadar olması gerektiğini belirler. Derin kazılması gereken temellerden aşırı yer altı suları çıkacaktır. Bu suların tahliye edilmesi ve binanın suyun olumsuz etkilerinden korunması için yalıtım çalışmaları yapılır.
Görüldüğü üzere tüm bunlar yeni yapılacak olan her türlü bina için geçerlidir. Mevcutta olan binanızın temelinde bu tür çalışmalar yapamazsınız fakat dıştan ve bina çevresinden bazı çalışmaların yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Temelde Yapılacak Drenaj Çalışması

Binaların alt katlarında yer alan bodrumlar, sığınaklar, depolar, dükkanlar zaman içinde su alabilir. Eğer zamanında su yalıtım çalışmaları temelde uygulanmadıysa bu durum betonun suyu geçirmesine neden olacaktır. Suyu emen beton da bunu dışa verecek ve alt katların su almasına neden olacaktır. Yağmur suları, yer altı suları tahliye edilmezse binanız büyük tehlikeler içerisinde olabilir.
Temel su yalıtımı içerisinde drenajın büyük bir önemi vardır. Binaya gelen suyu tahliye etmek için drenaj çalışmaları yapılır. Bunun için de geniş ve özel borular kullanılır. Eğime uygun olarak döşenen borularla suyun tahliye edilmesi sağlanır. Böylelikle sonradan kullanacağınız yalıtım malzemelerinin ömrünün uzun olmasını sağlayacaksınız.

Temelde Yapılacak Bohçalama Çalışması

Bohçalama işlemi de yeni yapılan binaların perde duvarlarında ve temelinde uygulanır. Mevcutta olan binalar için bu durum söz konusu olmayacağı için ancak dışarıdan bohçalama yöntemiyle binanın su almasını engelleyebilirsiniz. Bunun için binanın dört bir tarafının kazılarak toprak altında kalan betonunun dışa çıkması sağlanmalıdır. Perde duvarlarda yalıtım yapılarak eski haline getirilmelidir.
Temel su yalıtımı işlemlerinin ilk yapım esnasında olması gerekir. Temelin kazılmasından sonra dökülen ince beton üzerinde yalıtım çalışmaları yapılmalıdır. Perde duvarlar döküldüğünde bu bölümlerde de su yalıtımı yapılmakta ve işlem tamamlanmaktadır. Sonradan yapılacak olan çalışmalar bina temelini kapsamayacak sadece yan duvarları içerecektir. O yüzden baştan su yalıtım çalışmaları yaptırmalısınız.
 
 
Okunma: 9     Tarih: 21.05.2024