Havuz İzolasyonu

Havuz İzolasyonu

Havuz İzolasyonu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2018 yılında yürürlüğe giren yönetmeliğe göre, temel ve perde duvarlarda, çatı balkon ve teraslarda, su deposu ve havuzlarda su izolasyonu yapılması zorunlu hale gelmiştir. Havuz izolasyonu yapılması şarttır diyebiliriz. Havuzlarda en sık karşılaşılan problem havuza giriş yapan suyun ve havuzdan çıkış yapan suyun bağlantı noktalarında sızdırma sorunudur.  Bunun dışında betonarme havuzlarda kullanım ve zamanına bağlı olarak beton ve seramikte oluşan çatlaklar su sızıntısına neden olur. Havuzun duvarları ve tabanı havuz boşken negatif basınca havuz dolu iken de pozitif basınca maruz kalır. Tüm bu şartlara uyum gösterebilen dayanıklı havuz izolasyonu malzemeleri tercih edilmelidir.
 

Havuz İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Havuz izolasyonu sistemleri son yıllarda oldukça gelişmiştir. Havuzlarda su yalıtımı için kullanılan yöntemler sürme tip malzemeler kullanılarak yapılanlar veya sentetik örtülerle yapılan su izolasyonudur. Havuz izolasyonu için öncelikle yüzey hazırlığı yapılır. Bunun için eğer varsa çatlak kırık çökme ve boşluklar tamir edilir. Kenar köşelerin birleşim yerleri ve keskin dönüşler yuvarlatılır. Tij delikleri doldurulur. Pas giderici etkiler kalıp yağları ve tuz kusması gibi unsurlar göz önünde alınarak yalıtım malzemeleri kullanılmaya başlanır. Kapalı havuzlarda, açık havuzlarda veya olimpik yüzme havuzlarında havuz için su yalıtım sistemleri arasında sürme tip su yalıtım malzemeleri kullanılarak yapılanlar vardır. Bunlar arasında çimento esaslı, bitum esaslı, poliüretan esaslı ve akrilik esaslı su yalıtım malzemeleri bulunur. Bunlar haricinde sentetik örtülerle su yalıtımı, seramik ve derz dolgusu uygulaması da yapılmaktadır.
 

Havuz İzolasyon Firmaları: Havuz İçi İzolasyon

İzolasyon firmalarının artmasındaki neden Çevre ve Şehircilik Bakanlığının havuzlarda uygulanması zorunlu hale getirilmiş olan İzolasyon sistemleridir. Ancak firmaların hangi yöntem ve malzemelerle izolasyon yaptığı havuz içi izolasyon sistemlerinin uzun süre dayanıklı olmasını veya dayanıksız olmasını belirleyen en önemli faktördür. İzolasyon öncesi yüzeylerin hazır hale getirilmesi aşaması oldukça geniş bir yer tutar. Bu ön hazırlık aşaması yapılmazsa hem zaman hem ekonomik açıdan büyük kayıplara neden olur. Belirtildiği gibi basınçlı su kullanılarak, ıslak kumlama yöntemi ve özel temizlik uygulamaları ile başlayan ön hazırlık tamir aşamasıyla devam eder. Havuz izolasyonu için tercih edilecek firmada izolasyon malzemesi olarak kullanılan malzemelerin sağlık sertifikası alınmış olması, aile ve çocuk sağlığı açısından oldukça önemlidir.
 
Okunma: 198     Tarih: 13.01.2023