Islak Zeminlerde Su Yalıtımı

Islak Zeminlerde Su Yalıtımı

Islak Zeminlerde Su Yalıtımı

Su yalıtımı özellikle ıslak zeminlerde yapıtlara verilen hasarların en aza indirilmesi için uygulanmaktadır. Herhangi bir su yalıtımının yapılmaması ıslak zeminlerinizin zaman içerisinde daha büyük sorunlara yol açmasının nedeni olabilir. Bu sorunlardan biri de alt kata su sızdırması, izolasyon sorunu ve mantar gibi lekelerdir. Teras, banyo, tuvalet ve mutfak gibi alanlar ıslak hacim olarak bilinmektedir.
 
Bu bölgelere yapılan yalıtım işlemleri, binanın suya karşı daha güçlü bir şekilde direnç gösterip oluşacak yıpranmalara karşı korunmasını sağlayacaktır. Daha farklı yöntemlerle korumaya çalıştığınız alanlarınız kısa süreli koruma yöntemleri ile aynı sorunu tekrar açığa vuracaktır. Bu yüzden özellikle ıslak zeminlerde doğru teknikler ve malzemelerle su yalıtımı önerilmektedir.
 

Islak Zeminlere Neden Su Yalıtımı Yapılmalıdır?

Tuvalet, banyo gibi sürekli su ile teması bulunan yerlerin su ile temasından herhangi bir zarar görmemesi için su yalıtımın yaptırılması en doğrusudur. Örneğin banyonuzda ya da tuvaletinizde çatlaklar ya da buna benzer durumlar söz konusu ise sızdırmaların olması kaçınılmazdır. Yaptıracağınız bu işlemler sayesinde sızdırma sorununuz bitecek ve sadece yapılar zarar görmekle kalmayıp aynı zamanda nem ve küflenmeyi önleyecektir.
 
Doğru yapılan yalıtımın faydalarından biri de izolasyon sağlamasıdır. Dış cepheye bağlı olan banyonuz özellikle soğuk mevsimlerde daha fazla soğuyarak farklı gereksinimlere yol açacaktır. Su yalıtımı yaptıracağınız bölgelerin daha sağlıklı ve daha kullanışlı olması yönü sizi tatmin etmeye yetecektir.
 

Islak Zeminler İçin Poliüre Uygulamaları Nelerdir?

 
Birbirinden farklı yalıtım seçenekleri bulunmaktadır. Önemli olan hangi bölgenin hangi yalıtım seçeneğine ihtiyaç duyduğudur. Özellikle ıslak zeminlerde uygulanan poliüre uygulaması şu aşamalarda gerçekleştirilmektedir;
   
Özellikle bu aşamaların doğru ve bilinçli bir biçimde yapılması yeterli koruma sağlayacağından su yalıtımı işleminiz başarılı olacaktır.
Okunma: 92     Tarih: 29.08.2023