Islak Zeminlerde Su Yalıtımı Önemi

Islak Zeminlerde Su Yalıtımı Önemi

Islak Zeminlerde Su Yalıtımı Önemi

Su yalıtımı evlerin ıslak zeminlerinde mutlaka yapılmalıdır. Hatta yeni yapılan inşaatlarda bazı yerler için su yalıtımları şart tutulmaktadır. Bunlardan birisi de ıslak zeminler olarak adlandırılan banyo, tuvalet ve mutfak gibi yerlerdir. Banyolar ev içinde en çok ihtiyaç duyulan ve sıklıkla kullanılan yerlerdir. Devamlı suya maruz kalan bölüm olduğunu da söyleyebiliriz. Banyoda ortaya çıkan buhar, nem ve ıslaklık gözle görünen bazı deformasyonlara neden olur.
Gözle görülmeyen su kaçakları ise eve ve binaya zarar verir. Islak zeminlerde uygulanacak olan su yalıtımları ile suyun geçirgenliğini önlemek gerekir. Bu yalıtımlar fayans ve mermer gibi döşeme malzemelerinin altına uygulanır. Böylece devamlı ıslak kalan alanlar suyun olumsuzluklarından korunmuş olur.
 

Banyo ve Tuvaletlerde Uygulanan Su Yalıtımları

Banyo ve tuvalet zemininde, duvarlarında, tavanında bazı uygulamalar yapılması gerekir. Banyonun suya dayanıklı bir hale getirilmesi için bazı yapı kimyasalları ya da yalıtım ürünleri kullanılır. Banyolarda duş teknesi, küvet, lavabo, çeşme, armatür gibi ürünler bulunur. Bu bölümler için de su tesisatlarının düzgün bir şekilde yapılması gerekir. Eğer tesisat sorununuz olmadığını düşünüyorsanız hemen su yalıtımı uygulamalarından faydalanarak banyonuzu suyun etkilerinden korumanız gerekir.
Böylece banyoda küf ve mantar oluşumunu engellersiniz. Kötü kokuların ortaya çıkmasına önlem almış olursunuz. Alt komşunuzun su sızıntısı sorununu ortadan kaldırırsınız. Yanda bulunan diğer odaların sudan olumsuz etkilenmesini engellersiniz. Sağlıklı yerlerde yaşam sürerek evinizin yıpranmamasını sağlarsınız.
 

Mutfaklarda Uygulanan Su Yalıtımları

Mutfaklar ıslak zeminler içinde yer alan bir bölümdür. Vaktinizin çoğu bölümünü mutfakta geçirdiğinizi düşünürseniz lavabonun mutfağınızda sıklıkla kullanıldığını fark edersiniz. Yemek yapmak, meyve sebze yıkamak, tabak, tencere, bardak yıkamak için kullanılan lavaboların altında ortaya çıkan su sızıntıları birçok olumsuz durumun yaşanmasına neden olur. Bu olumsuzlukların en başında mutfak dolaplarının yıpranması, şişmesi ve eskimesi yer almaktadır.
Ayrıca su izolasyonu yapılmayan mutfaklarda bulunan beyaz eşyalarınız nem ve rutubetten paslanır, bozulur. Beyaz eşyaların ömrü azalarak sizi maddi sıkıntılara sokabilir. Nemden dolayı mutfakta böcek sorunu ortaya çıkabilir. Dikkat ederseniz tadilat yapılan evlerde öncelikle ıslak zeminlerde yenileme ve yalıtım çalışmaları yapılmaktadır. Çünkü bu kısımlar sudan oldukça fazla etkilenerek deforme olur. Sizler de doğru malzeme tercihi ile ıslak zeminlerde su yalıtım uygulamaları yaptırabilir ve uzun ömürlü yapılara sahip olabilirsiniz.
 
 
Okunma: 47     Tarih: 15.11.2023