Kristalize Su Yalıtımı Hangi Bölgelerde Uygulanır?

Kristalize Su Yalıtımı Hangi Bölgelerde Uygulanır?

Kristalize Su Yalıtımı Hangi Bölgelerde Uygulanır?


Kristalize su yalıtımı inşaat sektöründe uygulanan bir izolasyon türüdür. Bodrum katlar, çatılar, ıslak alan ve teraslarda uygulanabilmektedir. Özellikle banyo ve mutfak gibi ıslak alanlarda en çok ihtiyaç duyulan bir uygulamadır. Zeminde su geçirmez kaplama özelliğine sahiptir. Bu sebeple çatı ve teras gibi su geçirgen alanlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Su sızıntısı olmayacağından dolayı neme ve küfe karşı korunaklı olmaktadır.
Bodrum katlar su sızıntısının en çok yaşandığı yerlerden bir bölgedir. Su sızıntısı olan yerde de nem ve mantar oluşumu kaçınılmaz bir durumdur. Kristalize su yalıtımı uygulaması sayesinde dıştan ve içten suya karşı korunma sağlanır. Temelin yapısı korunduğu gibi de uzun yıllar kullanılabilir halde olmaktadır.   
 

Kristalize Su Yalıtımının Faydaları


Kristalize su yalıtımı özel bir formülle oluşmaktadır ve beton yapılara uygulanmaktadır. Böylelikle betonlar su ile temas ettiğinde kristalize yapı oluşur ve kapiller boşluklar oluşarak suyun betona geçişini engellemektedir. Kristalize su yalıtımının birçok faydası bulunur. Uygulanan yapılarda uzun ömürlü koruma sağlar. Ayrıca yapılardaki dayanıklılığı arttırmaktadır. Kolay uygulanabilir bir özelliğe sahiptir.
Fiyat olarak diğer su yalıtımı sistemlerine göre biraz daha pahalı olsa da koruyuculuğu ve dayanıklılığı arttırdığından dolayı sık sık yenilenmeye ihtiyaç duyulmaz. Bu nedenle de tasarruf imkanı sunmaktadır. En önemli faydalarından biri de çevre dostu bir ürün olmasıdır. Havaya ve çevreye toksik madde salmadığından dolayı da hem çevre hem de uygulayan işçiler için güvenlidir.  
 

Kristalize Su Yalıtımı Nasıl Uygulanır?


Suya sık maruz kalan bölgelerde su geçirgenliğini önlemek için kullanılan kristalize su yalıtımının uygulanması da çok kolaydır. Beton katkılı bir malzeme olduğundan dolayı beton mikseri içerisinde uygulama betonu ile karıştırılarak suya ve sıvılara karşı koruyuculuk sağlamaktadır. Toz ve sıvı formda bulunan yalıtım malzemesinin uygulama yerine göre uygulanma şekline göre de değişmektedir.
Kristalize su yalıtımı uygulamaları eğer beton santralinde uygulanacaksa beton suyunun içerisine eklenerek betonun içerisine konan en son malzeme olmaktadır ve 45 dakika içerisinde de uygulanması gerekir. Eğer şantiye alanında uygulanacaksa çimento ağırlığının %2'si oranında eklenmekte ve yaklaşık olarak 5 dakika karıştırılmaktadır. Suyun betona nüfuz etmesini önlemek için özel kimyasal formül oluşturmakta ve beton içerisindeki kılcal boşlukları ve çatlakları doldurarak geçirgenliği önlemektedir.
 
Okunma: 127     Tarih: 17.06.2023