Kristalize Su Yalıtımı Ne Demek?

Kristalize Su Yalıtımı Ne Demek?

Kristalize Su Yalıtımı Ne Demek?

Kristalize su yalıtımı, son dönemlerin en popüler yapı malzemelerinden biridir. Su yalıtım malzemeleri arasında kristalize adı verilen yapı çeşidi, beton içermektedir. Çimento esaslı olmasından dolayı da binaların yapımında doğrudan kullanılması gereken bir yalıtım malzemesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Farklı renklerde üretilen bu yalıtım malzemesi genellikle gri ve kırmızı olmaktadır. Yalnızca binalarda değil birçok alanda aktif bir şekilde kullanılabilmektedir.
Kimi zaman barajlar içerisinde yalıtım malzemesi olarak tercih edilirken kimi zaman binalarda asansör boşlukları gibi alanlarda tercih edilebilmektedir. Pozitif ve negatif su basınçları için oldukça uygun bir yalıtım malzemesidir. Su ile oldukça yoğun etkileşimde olan bölgeler için tercih edilebilmektedir. Su depoları da kullanım alanlarından biri olarak karşımıza çıkar.

Kristalize Su Yalıtımı Avantajları Nelerdir?

Son dönemlerde insanların su yalıtım işlemlerine karşı yoğun bir ilgisi olmaktadır. Yalnızca su yalıtım konusunda değil aynı zamanda genel ısı yalıtım işlemlerine insanlar yoğun ilgi göstermektedir. Bu noktada enerjiden tasarruf sağlaması ve alanların daha uzun süre kullanılmasından dolayı önem verilmektedir. Kristalize su yalıtımı, özellikle her boşluğun doldurulmasında ve boşluklardan su sızıntısının önlenmesinde önemli bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır.
Kristal yapısında olmasından dolayı her türlü boşluğu doldurmaktadır. Bu boşluklardan su akıntısının olmamasını da sağlamaktadır. Öte yandan su yalıtımı yapmasıyla beraber aynı zamanda dış etkilerden de kolay bir şekilde korumaktadır. Özellikle suyun korozif etkilerinden korunmanın en etkili yollarından biridir.

Kristalize Su Yalıtımı Nasıl Uygulanır?

Kristalize su yalıtımı yapmak için ilk olarak uygulamanın yapılacağı ortamın düzgün bir şekilde temizlenmiş olması gerekmektedir. Aynı zamanda tam olarak pürüzsüz olmasına gerek yoktur. Kristalize yapılar, boşlukları doldurmak amacıyla kullanıldığı için de kolaylıkla uygulanabilmektedir. Öte yandan derin çatlaklar ve kırıkların belirli yapı malzemeleri ile doldurulmuş olması gerekmektedir. Kristalize su yalıtımı uygulamasından sonra bir süre su ile temas etmemesi gerekmektedir. Kuruma gerçekleştikten sonra su deposu ve baraj gibi ortamlarda su ile temas gerçekleştirilebilmektedir. Dış yüzey uygulamasında ise yalnızca sudan değil aynı zamanda güneş ve direkt rüzgardan korunması gerekmektedir.
Okunma: 206     Tarih: 07.02.2023