Kristalize Su Yalıtımı Önemi

Kristalize Su Yalıtımı Önemi

Kristalize Su Yalıtımı Önemi

Kristalize su yalıtımı beton yapılarda son yıllarda en çok uygulanan yöntemdir. Su, beton yapılarda bozulmaya ve çatlamaya neden olmaktadır. Bu durumda yapılar bozulmakta ve taşıma özelliğini kaybetmektedir. Bunu önlemek için ise kristalize su yalıtımı yapılması önerilmektedir. Kristalize su yalıtımı betonlardaki çatlakların kapatılmasına neden olarak yapıları sağlamlaştırır. Kolay bir şekilde uygulanabilir. Negatif yöne doğru uygulandığından dolayı yapıyı koruyucu özelliği bulunur.
Negatif su basıncı uygulaması çok zor bir işlem olduğundan dolayı uzmanlardan destek almak gerekir. Çeşitli yapılarda kullanılan kristalize su yalıtımı beton yapıları sudan koruyarak uzun ömürlü olmasını sağlar. Kristalize su yalıtımı yapıldığında su yüzeye temas etmediğinden dolayı daha sağlıklı bir yapı haline gelmektedir. Bu sayede betonlar nem ve su gibi olaylardan korunmaktadır.
 

Kristalize Su Yalıtımı Uygulaması

Kristalize su yalıtımı malzemesi olarak kullanılan pek çok ürün bulunur. Pozitif ve negatif yöne doğru uygulanabilme özelliğine sahip olan yalıtım yöntemi uygulanmadan önce yüzeyin temizlenmesi gerekir. Ancak yüzeyin pürüzsüz bir hal almasına gerek yoktur. Su depoları, betonarme yapılar, havuz, köprü, çok katlı otoparklar ve daha birçok alanda kullanılabilir.
Yağmur, kar gibi hava şartları dış cepheden, lavabo gibi yerlerden su sızıntıları beton yapılarda nemlenmeye ve yapının iskeletinin bozulmasına sebep olmaktadır. Fakat kristalize su yalıtımı sayesinde betonlar korunaklı ve daha konforlu bir hale gelmektedir. Kristalize su yalıtımı uygulaması ahşap, metal, PVC ve sunta gibi yapılara uygulanması uygun değildir. Ayrıca kristalize su yalıtımı uygulandıktan sonra kesinlikle güneş ve rüzgar ile temas ettirilmemelidir.
 

Kristalize Su Yalıtımı ile Sağlam Yapılar

Kristalize su yalıtımı malzemeleri genellikle çimento esaslı ürünlerdir. Beton yapılardaki çatlaklara derinlemesine nüfuz etme özelliğine sahip olduğundan dolayı betonda bulunan gözenek ve kapiller boşluklarda kristaller oluşturmaktadır. Oluşan kristaller ise asla çözülmemektedir.
Kaliteli malzemeler ile yapılarınızı sağlamlaştırmak istiyorsanız kristalize su yalıtımı yaptırmalısınız. Çimento esaslı ürünler kireç, nem ve su ile reaksiyon oluşturduğundan dolayı betonu sağlamlaştırır. Bodrum katları, asansör çukurları, temel perde gibi alanlarda kullanılabilir. Uygulama öncesi detaylı bir şekilde temizleme ve düzenleme yapılarak kristalize su yalıtımı uygulanmalıdır.
Okunma: 191     Tarih: 15.03.2023