Kristalize Su Yalıtımı Uygulaması

Kristalize Su Yalıtımı Uygulaması

Kristalize Su Yalıtımı Uygulaması

Kristalize su yalıtımı pek çok alanda uygulanabilir ve birçok avantajı bulunur. Hem pozitif hem de negatif yönden suyun zararlarına karşı uygulanabilen bir uygulamadır. Genelde negatif yöne doğru uygulanır. Beton yüzeylere uygulanmaktadır. Ancak uygulanacak yüzeyin öncelikle temizlenmesi ve pürüzsüz bir hale getirilmesi gerekir. Negatif su yalıtımı uygulamasının tanımı aslında su ile temas edecek yüzeyin karşı tarafına yapılan yalıtım uygulamasıdır.
Kristalize su yalıtımı beton yüzeylere uygulandığında betonda bulunan çatlak ve gözeneklere nüfuz ederek beton içerisinde bulunan kimyasallar ile tepkime oluşturur ve kristallerin oluşmasını sağlar. Beton üzerindeki çatlak ve gözeneklerin kapanmasını sağlar. Uygulanan beton yüzeylerde kalıcılık sağlar. Kristalize su yalıtımı genellikle kırmızı ve gri renkte olmaktadır.

Kristalize Su Yalıtımı Kullanım Alanları Nerelerdir?

Kristalize su yalıtımı kullanım alanları oldukça fazladır. Betondaki çatlak ve gözeneklerin içerisinde çözülmeyen kristaller oluşturmaktadır. Kullanım alanları genellikle; Kristalize su yalıtımı malzemeleri özelliklerine göre farklı şekillerde uygulansa da hepsinin ortak özelliği betondaki çatlakların kapatılmasıdır. Bu sayede su geçirgenliği önlenmektedir. Ancak hava ve nem geçirgenliğine karşı duyarlıdır.

Kristalize Su Yalıtımı Avantajları

Son yıllarda en çok aranan uygulanan yöntemlerden biri olan kristalize su yalıtımı sunduğu avantajlar ile de ön plana çıkmaktadır. Her ne kadar negatif yöne doğru uygulanan bir yöntem olsa da pozitif yöne doğru uygulanma avantajı da sunmaktadır. Ayrıca uygulandığı yüzeyde derinlemesine temas etme özelliğine sahiptir. Bu sayede tam bir su yalıtımı sağlayarak sızdırmazlık özelliği sunar.
Her türlü beton yapıda uygulanabilir. Sıva şeklinde uygulanabildiği gibi sulu harç ve kuru serpme şeklinde de uygulanabilir. Kristalize su yalıtımı pek çok avantaj sunduğu için en çok tercih edilen yalıtım çeşitlerindendir. Aynı zamanda içme suyu depolarında da kullanıma uygun özelliktedir.
Okunma: 204     Tarih: 15.03.2023