Kristalize Su Yalıtımı Yöntemleri Nelerdir?

Kristalize Su Yalıtımı Yöntemleri Nelerdir?

Kristalize Su Yalıtımı Yöntemleri Nelerdir?

Kristalize su yalıtımı, iç ve dış cephe olmak üzere her türlü beton yapıda kullanılabilen en iyi su yalıtımı seçeneklerinden bir tanesidir. Teras, balkon, banyo, yüzme havuzları, su deposu gibi pek çok farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Kristalize su yalıtımı malzemeleri çevre dostu ve hijyenik bir ürün olduğundan dolayı içme suyu borularında da rahatlıkla kullanılabilir. Su sızması nem, mantar, küf oluşumuna sebep olduğu için beton yapıların da çabuk yıpranmasına neden olmaktadır.
Kristalize su yalıtımı yöntemi betonun kılcal damarları ve gözeneklerine nüfuz ederek etkisini göstermektedir. Bu sayede su ve kimyasallar arasında etki mekanizması oluşarak betonun içerisinde büyüyen ve genişleyen kristaller oluşmaktadır.  
 

Kristalize Su Yalıtımı Yönteminin İşleyiş Mekanizması

Kristalize su yalıtımı malzemeleri hem pozitif hem de negatif yönden su izolasyonu sağlamaktadır. Pek çok alanlarda kullanılabilen yöntem beton ve duvardaki malzemeler ile reaksiyon oluşturarak kristallerin oluşmasına sebep olur. Her su ile temas ettiğinde kristaller daha da büyümeye devam eder ve betondaki çatlakların dolmasına sebep olur. Bu sayede de suyun geçişini engellemektedir.
Aynı zamanda da betonun güçlenmesine ve dayanıklılığının artmasına sebep olur. Kristalize özelliği sayesinde suya karşı geçirgenliği önler. Pozitif ve negatif yönden su izolasyonu sayesinde hem dışarıdan hem de topraktan gelecek suya karşı beton yapılar korunmuş olur. Bu sebepten dolayı da su sızdırmaya müsait her türlü betonarme yapılarda kullanılabilmektedir.
 

Kristalize Su Yalıtımı Nasıl Uygulanmalıdır?

Asansör, su içme boruları, yüzme havuzu, temel ve perde su yalıtımı, banyo, mutfak gibi alanlarda uygulanabilen kristalize su yalıtımı zehirli herhangi bir madde içermemektedir. Uygulama öncesinde yüzey hazırlığı yapılmalı ve yüzeyin çimento artıkları, yağ ve kirden arındırılması gereklidir. Uygulama yapılacak yüzey eğer çok yumuşak ise öncesinde ya asitle yıkanmalı ya da kumlama işlemi yapılmalıdır.
Kristalize su yalıtımı malzemesi olarak kullanılacak malzemenin uygulanış şekline göre hazırlanmalı ve uygulanmalıdır. Birinci kat uygulandıktan sonra kuruması beklenmeden ikinci kat uygulaması yapılmalıdır. İç yüzeylerde uygulandığında uygulanan alana göre belli bir süre ıslak tutulmalıdır. Eğer dış mekana uygulandıysa yüzey 24 saat boyunca güneş, rüzgar, yağmur ve don gibi olaylardan korunması gerekir.
Okunma: 111     Tarih: 17.06.2023