Kristalize Su Yalıtımının Avantajları Nelerdir?

Kristalize Su Yalıtımının Avantajları Nelerdir?

Kristalize Su Yalıtımının Avantajları Nelerdir?

Kristalize su yalıtımı uygulaması son yıllarda ülkemizde ve dünyada kullanımı artmıştır. Gelişen mühendislik ve teknolojik sistemler daha sağlam ve konforlu yapıların inşasını hayata geçirmiştir. Bunu sağlamak için kullanılan en temel unsur kristalize su yalıtımı yapmaktır.
Türkiye alanının yaklaşık yüzde 90'ı deprem kuşağındadır. Depremlerde hasarlı binaların hasar sebeplerinden ilk sırada yer alan korozyondur. Korozyon, kolon içindeki demirlerin su ve nemden etkilenerek güç kaybı yaşamasıdır. Geçtiğimiz ayda tespit çalışması yapılan binalarda tüm Türkiye'deki binaların yüzde 40'ının korozyon, nemli duvarlar, rutubet ve küf tespit edilmiştir. Bu durum binayı çürüterek dayanıklılık kapasitesini azaltmaktadır. Bu yüzden bu yapılara acil kristalize su yalıtımı yapılmalıdır.
 

Kristalize Su Yalıtımı Nedir? Avantajları, Kristalize Su Yalıtım Uygulaması

Kristalize su yalıtımı; temel altına, temel ve beton arasına, beton perdelere ve düşey taşıyıcı elemanlara uygulanarak binanın gücünü arttıran, suyu kristalize ederek suyun basınç oranını ve nüfuz etmesini dengeleyen bir uygulamadır.
Kristalize su yalıtımı avantajları, binaları doğal afetlere karşı korumak, özellikle deprem riski olan bölgelerde ve yer altı suları bulunan, deniz baraj göl akarsu ve sulak alanlara yakın binalarda korozyon oluşumunu engellemektir. Binalarda yağış suları, zemindeki nem ve zeminden nem çekme, basınçlı ve basınçsız su, dışardan suya maruz kalma, içerden su buharı etkisi gibi nedenlerden binayı koruyan sistemler su yalıtım sistemleridir.
 

Kristal Su Yalıtım Malzemeleri, Kristalize Su Yalıtım Harcı

Su yalıtım malzemeleri, sürme ve serme olarak iki tipte hazırlanır. Sürme su yalıtımı malzemesi uygulanacak binaya yakın alanda karıştırıcılar ile karıştırılarak hazırlanır. Mala, rulo, fırça veya püskürtme aleti ile kullanılarak uygulanır. Sürme su yalıtım malzemeleri kullanılacak alanlara göre çimento, bitüm, poliüretan ve akrilik olarak sınıflanır. Serme su yalıtım uygulaması ise astar yüzeylere serilip belli tekniklerle yapıştırılan uygulamalardır. Serme su yalıtımı malzemeleri ise plastik kauçuk ve bitümlü malzemelerdir.
Kristalize su yalıtımı yapıya su girişini engelleyerek binanın çürümesini durdurur ve yapının tüm alanlarında taşıyıcı malzemelerinde dikey ve düşey perdelerde güç oranını ve dayanıklılık oranını arttırır.
 
Okunma: 117     Tarih: 17.06.2023