Nem ve Rutubeti Önlemek İçin Temel Su Yalıtımı

Nem ve Rutubeti Önlemek İçin Temel Su Yalıtımı

Nem ve Rutubeti Önlemek İçin Temel Su Yalıtımı

Temel su yalıtımı binalarda oldukça önemli yere sahiptir. Yapının taşıyıcısı olarak bilinen temelinin suyun olumsuzluklarından korunması gerekir. Zeminin durumuna bağlı olarak yapılan temel kazılarında yer altı sularıyla fazla karşılaşılır. Bu sular drenajla tasfiye edilebilir. Drenaj, suyun temelde kalmamasını kendine yeni yer bularak kanalizasyona iletilmesini sağlar. Suyun olumsuz etkilerinden korunmak için sadece bu çalışma yeterli olmayabilir.

Su yalıtım çalışmalarıyla binanın özellikle temelini ve perde betonlarını korumak gerekir. Bu durum yapının daha güçlü ve dayanımlı olmasını sağladığı gibi iç alanların rutubetlenmesini de önler. Rutubet binayı çürüten ve zarar veren durumlardan biridir. Rutubetli olan ortamlarda yaşamak bazı kas ve iskelet sorunlarına da neden olduğu için sağlık açısından da tehlikelidir.

Temel Su Yalıtımı Çalışmalarıyla Rutubetsiz Ortamlar

Rutubet dediğimiz durum bina duvarlarının suyu emmesi, içinde hapsetmesi ve belli bir ıslaklık oluşturması nedeniyle zamanla kokuya sebebiyet vermesidir. Bu duruma maruz kalanlar ne kadar evlerini havalandırsa ve devamlı temizlik yapsa da kokunun önüne geçemez. Çünkü duvarlarınızın içinde bulunan su kurumadığı ve bu sorun halledilmediği sürece rutubet devam edecektir.
Temel su yalıtımı çalışmalarıyla öncelikle temelden başlayıp binayı olumsuz yönde etkileyecek olan suyun kendine yol bulması engellenir. Binanın zemininden yan duvarlara, oradan üst katlara ilerleyecek olan suya engel olmak için yalıtım çalışmaları yapılmalıdır. Böylece rutubetsiz ortamlar elde edebileceksiniz.

Temel Su Yalıtımı Çalışmaları Nasıl Yapılmalı?

Temelde bulunan demirlerin ve perde betonlarda yer alan donatı elemanlarının paslanmaması uzun ömürlü binaları ifade eder. Paslanmanın ana nedeni suyla iletişime geçen demirin korozyona uğramasıdır. Bunun önüne geçmek için de yalıtım çalışmaları yapılır. Su yalıtımı için doğru malzeme tercihleri önemlidir. Hangi malzemenin nasıl uygulanacağı konusunda uzman yardımı alınması gerekir.
Temel su yalıtımı malzemeleri bitümlü, poliüretan, akrilik, çimento esaslı olabilir. Ayrıca betona karıştırılan ya da sürme yöntemiyle uygulanan yalıtım malzemelerinden bahsetmek de mümkündür. Uygulama alanlarına göre değişiklik gösteren su yalıtım malzemelerinin kullanımı büyük bir hassasiyet ister. Doğru bir uygulama ile amacınıza ulaşabilir ve uzun yıllar sorunsuz bir şekilde yapılarınızdaki rutubet sorunundan kurtulabilirsiniz.
Okunma: 46     Tarih: 12.01.2024