Perde Beton ve Yalıtım Uygulamaları

Perde Beton ve Yalıtım Uygulamaları

Perde Beton ve Yalıtım Uygulamaları

Yalıtım uygulaması; binaların esas taşıyıcı elemanları olan kolon kiriş ve beton perdelere yapılırsa etkisi daha uzun ömürlü olur. Kolon ve perdeler dışa doğru basınç oluşturarak dayanıklılık sağlar. Kirişler ise yatay olarak eğimlidir ve yatay taşımada dayanıklılık sağlar. 
Perde beton duvarlar, yatay salınımı azalttığı için deprem yönetmeliğine göre her binada olması zorunludur. Perde beton duvarlar yapının temelinden çatıya kadar uzanan taşıyıcı elemandır. Bu elemanların yalıtımı yapılması diğer alanlara göre daha zaruridir.
 

Su Yalıtımı Olmayan Binalardaki Demirler Özeliğini %70 Kaybeder! Perde Beton Yalıtım

Yalıtım uygulamaları ısı yalıtımı, su yalıtımı, ses yalıtımı, yangın yalıtımı ve sismik yalıtım olarak çeşitlenir. Isı yalıtımı, binalarda ısı geçirmezlik katsayıları hesaplanarak uygulanan içerideki ısıyı dört mevsim boyunca istenilen sıcaklıkta tutmaya yarayan bir yalıtım uygulamasıdır. Su yalıtımı ise bina başından yağmur ve kar sularına sürekli maruz olan alanlarda yalıtım yapılarak taşıyıcı bina elemanlarının zarar görmesini engeller.
Su yalıtımı yapılmayan binalarda kolonlardaki taşıyıcı demirler özelliklerini kaybetmeye başlar. 10 yılın sonunda yalıtımsız binadaki demirler, taşıyıcı özelliğini %70 kaybetmektedir. Bu nedenle su yalıtımı hayati önem taşımaktadır. Yangın yalıtımı ise alevlerin değdiği alanlarda kabararak yangının diğer alanlara yayılmasını dakikalarca geciktiren ve bu sayede itfaiye ekipleri gelene kadar yangının yayılmasını engelleyen bir yalıtım sistemidir. Ses yalıtımı sesin geçirmezliğini sağlayan yalıtım türüdür.
 

Su Yalıtım Malzemeleri- Yalıtım Astarı- Yalıtım Köpüğü

Su yalıtım malzemeleri yalıtımın yapılacağı alana göre değişir. Bina dışında yağmur ve kar suyuna karşı yalıtım, bina içinde banyo mutfak gibi alanlarda su kullanım giderlerinin oluşturabileceği sızıntılara yönelik yalıtım, yapı içindeki buhara maruz kalan yapının yalıtımı gibi unsurlar mevcuttur. Yalıtım malzemeleri arasında yalıtım astarı, yalıtım köpüğü gibi ürünler yer alır.
Sismik izolasyon, yapının temeline uygulanan deprem yalıtımıdır. Sismik İzolasyon deprem yalıtımı olarak da bilinir ve binanın salınımını azaltarak yatay ve dikey darbelere karşı binanın mukavemetini korumasını sağlar. Yalıtım, bina içi konforu sağlanmasında ve binanın uzun ömürlü olmasındaki en önemli kavram olduğu için her binaya muhakkak yaptırılmalıdır.
Okunma: 89     Tarih: 13.05.2023