Perde Betonlarda Su Yalıtımı

Perde Betonlarda Su Yalıtımı

Perde Betonlarda Su Yalıtımı

Beton su yalıtımı binanın perde betonları için büyük bir öneme sahiptir. Temel atıldıktan sonra perde betonlar için kalıplar hazırlanır. Bu kalıplara beton dökülerek kuruması beklenir. Kuruduktan sonra kalıplar açılır ve perde duvarlar bu şekilde ortaya çıkar. Binanın toprakla iletişimde olduğu perde betonların özel olarak yalıtılması gerekir. Çünkü bu bölüm yer altı suları ve yağmur sularına maruz kalmaktadır. 
Temel, binaların taşıyıcı elemanı olarak bilinir. O yüzden temelin güçlü olması bina dayanımı için önemli bir durumdur. Perde duvarlar içinde de demir kullanılır. Kolon ve kirişlerde de demir vardır. Betonun içinde bulunan bu demirlerin korozyon etkilenmesini engellemek gerekir. Temelde, perde duvarlarda, kolon ve kiriş çevresinde yapılacak olan yalıtım çalışmalarıyla betonun su geçirgenliği önlenir. Yalıtım yapılmayan saf beton suyu emme özelliğine sahiptir. Su yalıtımı yapılarak buna engel olunur.

Perde Betonlarda Su Yalıtımının Önemi

Beton su yalıtımı ürünleri perde duvarlarda kullanılarak binanın temelden itibaren güçlü ve su geçirimsiz olması sağlanmaktadır. Perde betonlardaki su yalıtımının faydaları;

Perde Betonlarda Su Yalıtımı İçin Kullanılan Ürünler

Uzun ömürlü, dayanımlı ve güçlü binalar elde etmek için temelle bütünleşen perde duvarlarda mutlaka su yalıtımı yapılmalıdır. Bunun için kullanılan ürünler çimento esaslı, bitüm esaslı olmaktadır. Poliüretan köpük sistemleri de perde betonlarda kullanılır. Betona karıştırılan yalıtım ürünleri de bulunmaktadır. Bunlar hazırlanan betonun içine karıştırılmakta homojen hale geldikten sonra kalıplara dökülmektedir. Toprağın perde betonla temasını kesen tüm bu ürünlerin uygulama aşamaları da birbirinden farklıdır.
Beton su yalıtımı sadece perde duvarlarda değil inşaat yapım aşamasında binaların beton içeren tüm bölümlerinde uygulanır. Betonun yalıtılması sudan korunmasını sağlamak içindir. Böylelikle yapının dayanım gücü artırılır ömrü uzatılır. Ayrıca depreme karşı dayanıklı yapılar elde etmek için betonun dayanım gücünü artırmak oldukça önemlidir.
Okunma: 17     Tarih: 21.05.2024