Sağlığa Zararlı Olmayan Su Yalıtımı Malzemeleri

Sağlığa Zararlı Olmayan Su Yalıtımı Malzemeleri

Sağlığa Zararlı Olmayan Su Yalıtımı Malzemeleri

Su yalıtımı ürünlerinin sağlığa zarar vermemesi gerekir. Özellikle evlerin iç kısımlarında yalıtım çalışmaları yaptıracaksanız toksit içermeyen ve karbon monoksit salınımında bulunmayan malzeme tercih etmelisiniz. Soluduğunuz havanın tehlikeli ve zehirli olmaması için yalıtım ürünlerinin içinde neler kullanılmış araştırmanız gerekir. Bazen zift dediğimiz maden kömürünün damıtılmasıyla ortaya çıkan ürünler su yalıtımlarında kullanılmaktadır. Bu maddenin solunması sağlık için oldukça zararlıdır.
O yüzden Sağlık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onaylı, belli sertifikalara sahip olan ürünlere yönelmeniz gerekir. Size garanti sunan daha da önemlisi sağlığa zararlı olmadığı ispatlanan malzemeleri tercih ederek kendinizi ve yakınlarınızı düşünerek hareket etmelisiniz. Su yalıtım malzemelerinin fiyatlarından önce içeriğinin incelenmesi gerekir.

Su Yalıtım Malzemeleri Tercihleri

Su yalıtımı için malzeme tercihinde bulunurken uygulama yapılacak olan alanın duruma bakılarak karar verilmelidir. Yeni binalarda temel aşamasında binanın yeraltı sularından olumsuz etkilenmesi için yalıtım çalışmaları yapılır. Bohçalama olarak adlandırılan bu çalışmayla binanın tabanı perde duvarlarla birlikte bohçalanır ve suyun olumsuzluklarından korumaya alınır. Çatılarda yapılacak olan su yalıtım çalışmalarında çatının eğimine, şekline ve durumuna uygun olan malzeme tercihinde bulunmak gerekir.
Binaların ıslak zeminlerinde de su yalıtımları yapılmaktadır. Özellikle banyo, tuvalet ve mutfak gibi alanlarda su tesisatları bulunduğu için buralarda özel çalışmalar uygulanmaktadır. Hatta tesisatlar için de yalıtım çalışmaları yapılmakta suyun alt katlara zarar vermesi engellenmektedir. Böylece uzun ömürlü binalar elde edersiniz. Su akıntısı veya sızıntısı binalara oldukça ciddi zararlar verebilen en önemli faktördür.

Sağlığa Zarar Vermeyen Su Yalıtım Malzemeleri Seçiminde Bulunun

Binaların hem iç hem de dış alanlarında su yalıtım çalışmalarına rastlanır. Sadece konutlarda değil fabrika, otel, alışveriş merkezleri, hastane, köprü, tünel, su kuyuları, su depoları gibi birçok endüstriyel alanlarda da su yalıtımı ile yapının uzun ömürlü olması sağlanır. Binayı olumsuzluklardan korumak sağlıklı yaşam alanlarını oluşturur.
Sızdırmalara ve akıtmalara karşı su yalıtımı malzemeleri tercihinde sağlığa zarar vermeyen ürünleri tercih etmelisiniz. Yapıları rutubet, nem, küflenme gibi olumsuzluklardan korumak için onlardan zararlı ürünleri tercih ederek sağlığınızı riske atmamalısınız. CE belgesine sahip olan ürünler öncelikli tercihiniz olmalı.
Okunma: 57     Tarih: 13.12.2023