Su Geçirmeyen Betonlar İçin Beton Su Yalıtımı

Su Geçirmeyen Betonlar İçin Beton Su Yalıtımı

Su Geçirmeyen Betonlar İçin Beton Su Yalıtımı

Beton su yalıtımı dayanıklı yapısı ile günümüzde dış cephe ve zemin yalıtımlarında sıklıkla kullanılan bir uygulamadır. Ülkemizde kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte yağışlarda artış yaşanır. Bu durumda binaların su yalıtımı yapılmamış ise su sızıntılarına bağlı olarak rutubet, duvar ve zeminlerde hasarlar meydana gelir. Yalıtım yapılmadığı takdirde geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabilmektedir.
Su geçirmeyen beton kullanılarak yapılan yalıtım uygulamasında uzun ömürlü ve dayanıklı sistem yapılmaktadır. Beton, çimento, çelik kullanılarak yapılan bu yalıtım işleminde su sürekli temas ettiği beton yapıyı hasara uğratsa da çelik ve çimento karışımına zarar veremez. Yardımcı malzemeler ile desteklendiği takdirde daha sağlam yalıtım meydana gelir. 

Su Geçirmeyen Beton Sistemi Nasıl Yapılır?

Beton su yalıtımı dışarıdan gelebilecek olan su sızıntılarına, ses, titreşimlere karşı dayanıklılık sağlar. Bu sistemde yalıtım malzemesi betonun üzerine direkt olarak uygulanabilmektedir. Kullanılacak olan yalıtım malzemesi belirlendikten sonra sıvı haldeyken uygulanabilir. Betonun suyu geçirmesine engel bir yapı oluşturulur. Özellikle binaların zemin kısmında kullanılan su geçirmeyen beton sistemi binaların uzun yıllar boyu ayakta sağlam kalabilmesini sağlar.
Yağışın doğrudan etki edebileceği çatı kısmında da su geçirmeyen beton sistemi uygulanmaktadır. Hayati açıdan önem taşıyan su yalıtımı, sel baskınlarına, su sızıntılarına, zemin çökmelerine karşı alınan büyük bir önlemdir. Gün geçtikçe yaygınlaşan su yalıtımı ile dayanıksız binalara son verilmektedir.

Su Geçirmeyen Beton Yalıtımında Kullanılan Malzemeler

Betonu su geçirmeyen hale getirebilmek için kullanılan çok sayıda malzeme bulunmaktadır. Dışarıdan gelebilecek olan suyun  betondan geçmesini engellemek için ek malzemeler de kullanılır. Su yalıtımı için membranlar, bitümlü örtü, poliüretan köpük malzeme su yalıtımının en başında yer alanlardan biridir. Malzemeler betona doğrudan uygulanabilme durumuna göre değişir.
Betonu suya karşı koruyabilen malzemeler aynı zamanda çatı bölgesinde güneş ışınlarına karşı da koruma sağlamaktadır. Beton dökülürken içine çimento karıştırıldığı takdirde sistem daha güçlü hale gelir. En ufak çatlaklardan dahi su sızmaması için titiz bir çalışma ile proje yürütülmelidir. Zeminde ve tavanda rutubet oluşmasını istemeyenler beton su yalıtımı uygulamasını tercih edebilirler.
Okunma: 12     Tarih: 15.11.2023