Su Kaçaklarını Önlemek İçin Beton Su Yalıtımı

Su Kaçaklarını Önlemek İçin Beton Su Yalıtımı

Su Kaçaklarını Önlemek İçin Beton Su Yalıtımı

Beton su yalıtımı ürünleri ile binayı suyun olumsuz etkilerinden koruyabilirsiniz. İnşaatlarda kullanılan betonlar geçirgen bir maddedir. Özellikle suyu emerek içinde hapseder. Belli bir süre sonra da iç alanlarda rutubet sorununa neden olur. O yüzden betonun mutlaka yalıtılması gerekir. Betonda en çok uygulanan izolasyon türü su yalıtımıdır. Çünkü bina yağmur ve kar sularından hemen etkilenir. Özellikle çok yağış alan bölgelerde bu sorun ikiye katlanır.
Su kaçakları tesisatlardan dolayı olabileceği gibi binanın dış cephesinde bulunan çatlak ve kılcal boşluklardan dolayı da olabilir. Duvarların yağmur suyunu emmesi ve bu boşluklardan iç kısımlara suyu vermesi sonucunda nemlenme sorununa rastlanır. Bu olumsuz duruma engel olmak için betonda su yalıtımı yapılması gerekir. Beton içine karıştırılan katkı malzemeleriyle su sızıntılarına engel olabilirsiniz. Üstelik bu malzemeler sağlığa zararı olmayan, yanıcı özelliği taşımayan, kokusuz ürünlerdir.

Beton Su Yalıtımı Yapılması Gereken Yerler

Binaların dış duvarları tuğladan oluşur. Tuğlanın üzerine uygulanan alçı, sıva ve düzleme çalışmalarıyla birlikte betonun yalıtılması için sürülebilen ve püskürtülen yalıtım ürünleri kullanılır. Bina yükünü taşıyan kolon ve kirişler de betondan oluşmaktadır. Mukavemeti yüksek olan beton türü kolon ve kirişlerde kullanılır. Bu kısımların özel olarak yalıtılması binanın güçlü kalmasını ve dayanıklı olmasını sağlar.
Binanın yer tablesine de beton dökülür. Üzerinde dolaştığımız alanlarda da su yalıtım çalışmaları yapılır. Özellikle banyo, tuvalet, mutfak gibi ıslak zeminlere özel çalışmaların yapılması su kaçaklarını önler. Beton su yalıtımı malzemeleri binanın betonla kaplı olan tüm alanlarında kullanılır.

Beton Su Yalıtımı Çalışmaları

Yalıtım yapılacak olan bölgenin düz ve pürüzsüz olması en iyi sonucu almanızı sağlayacaktır. Bunun için de betonun düz hale getirilmesi, kılcal boşluklarının doldurulması gerekir. Astar çalışmasının yapılması izolasyon ürününün uygulama alanıyla kaynaşmasına yardımcı olur. Binanın dışına yapılacak olan çalışmalar öncesinde küçük tadilatlar verimli bir su yalıtım uygulamasının yapılmasını sağlar.
Beton su yalıtımı iç kısımlarda da uygulanarak su sızıntılarına karşı önlem alınır. Tesisatların, boruların, kirli su giderlerinin çevresinin yalıtılması su kaçaklarını minimuma indirecektir. Binayı hem dış hem de iç etkenlerden korumak için beton su yalıtımı malzemeleri ve uygulama çalışmaları mutlaka yapılmalıdır.
 
 
 
 
Okunma: 11     Tarih: 25.03.2024