Su Yalıtım

Su Yalıtım

Su Yalıtım

Binaları birçok farklı dış etkenden korumak, ömrünü artırmak ve daha dirençli bir hale getirmek için su yalıtım uygulamaları yapılmaktadır. Binanın yer altı sularına yakın yerde olması, yağan yağmurlar ya da yıllar içerinde ortaya çıkan reaksiyonlar korozyona neden olmaktadır. Bu korozyonu önlemek ve daha güçlü bir bina elde etmek için su yalıtımın önemi oldukça fazladır. Kolon ve kirişlerde bulunan demirler binaların taşıyıcısı konumundadır. Ara duvarlar taşıyıcı özelliğine sahip değildir. Onlar perdeleme görevi görmektedir. Bölümlendirme olarak kullanılmaktadır. Kolon ve kirişlerdeki demirleri korozyondan korumak sadece yalıtımla olmaktadır. O yüzden inşaat aşamasındayken su yalıtım uygulamaları yapılmalıdır. Hatta Su Yalıtım Yönetmeliği olarak bilinen genelge 2017 yılında resmi gazetede çıkmış ve su yalıtımın yapılması müteahhit firmalara zorunlu kılınmıştır.
 

Su Yalıtım Çeşitleri

Su yalıtım çeşitleri denildiğinde bazı katkı maddeleri ve yalıtımda kullanılan ürünler akla gelmektedir. Çimento esaslı su yalıtım malzemeleri haricinde kristalize su yalıtım malzemeleri ve sürme izolasyon malzemeleri de akıllara gelmektedir. Birçok malzeme betonun içine nüfuz ederek yalıtımı sağlamaktadır. İnşaatta kullanılan beton ömrünü uzatmak oldukça önemli bir faktördür. Özellikle bazı bölgeler devamlı su altındadır yani sulak bölgelerde yer alır. Buralara bina yapılması için gerekli prosedürleri sağlamanız gerekir. Sonrasında ise iyi bir yalıtımla binayı dış etkenlerden korumalısınız. Temel ve istinat duvarlarının yalıtılması, zeminde uygulanacak su yalıtımı konularından başka ıslak zeminlerde de yalıtım yapılarak bazı olumsuzlukların yaşanması engellenmelidir. Çatının, terasın, evdeki ıslak zeminli bölgelerin yalıtımı yaptırarak iyi bir izolasyonu sağlayabileceksiniz.
 

Su Yalıtım Sonradan Yapılır mı?

Yaşadığınız mekanların uzun ömürlü olmasını sağlamak farklı yalıtım malzemeleri ile mümkündür. Bu işlemin de inşaat aşamasında yapılması gerektiğinden bahsettik. Eğer uzun süre öncesinde yapılmış olan binalara sahipseniz ve bazı sorunlar yaşıyorsanız su yalıtım malzemelerinden faydalanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse çatınızın akma durumu söz konusu olabilir. Terastan akan su evinizin tavanında lekelenme ve küflenme oluşturmuş olabilir. Binaların zemin katlarından ve bodrumlarından içeriye su girme sorunuyla karşılaşmış olabilirsiniz. Tüm bunlara çözüm getirmek adına su yalıtımına katkı sağlayan harçlar ve katkı maddeleri kullanarak sorununuzu çözebilirsiniz.
Okunma: 142     Tarih: 13.01.2023