Su Yalıtımı

Su Yalıtımı

Su Yalıtımı

 
Su yatılımı işlemi genellikle yapılarda ve dış duvarlarda kullanılan, yapıların kullanım ömrünü uzatan aynı zamanda aşınma, korozyon ya da sızıntılara karşı koruyan bir önlem olarak karşımıza çıkmaktadır.  Özellikle binalarda, binaların yükünü taşıyan kolonların su sebebiyle aşınmasının ya da korozyona uğramasının önüne geçen çok önemli bir işlemdir. Su yalıtımı genellikle inşaat halinde iken uygulanan bir işlem olarak bilinse de sonrasında da son teknolojik gelişmelerle birlikte yapılabilmektedir. Su izolasyonu birçok yönden önem arz etmektedir. Özellikle ülkemiz gibi deprem kuşağında bulunan bölgelerde, su yalıtımı ile binaların ömrünü ve sağlamlığını koruyabilmekteyiz. Bu işlemler bütünü aynı zamanda devletlerin yasalarıyla koruma altına alınmıştır. Yönetmelik dahilinde binalar hayata geçirilmektedir.
 

Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

 
Özellikle bina gibi yapıların ortaya konma sürecinde önemli konulardan biri de su yalıtımı olmaktadır.  Binaların doğal olarak su ile etkileşime geçtiği birçok bölge vardır ve buralara ıslak hacimler olarak ad verebilmekteyiz. Islak hacimler bölgesinin su yalıtımını sağlamak elzem bir konudur. Bu noktada tuvalet, mutfak, teraslar, çatılar ve temel duvarlarını örnek verebilmekteyiz. Önemli bir mühendislik planı ortaya koyularak su yalıtımı yapılması gerekmektedir. Su yalıtımı konusunun bu kadar önem arz etmesinden dolayı çeşitli birçok uygulama yolu da bulunmaktadır. Bu yollar arasında, yapım şirketleri en verimli olanı seçerek binalarda kullanabilmektedir. Aynı zamanda binanın bulunduğu iklim bile su yalıtım tekniğinde seçimleri etkilemektedir.
 

Su Yalıtımı Hizmetleri

 
Su yalıtım sistemi genellikle binaların temel halindeyken uygulanması gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Örnek vermek gerekirse, su yalıtımı binanın temel duvarlarında kesinlikle olması gereken bir uygulamadır. Bu noktada binanın yapım süreci tamamlandıysa daha sonrasında kolay kolay uygulanabilen bir yapı değildir. Öte yandan su yalıtım sistemleri kimi zaman binalara sonradan uygulanabilmektedir. Özellikle çatı, teras ya da dış duvarlar gibi ortamlarda su yalıtımı bina yapımından sonra uygulanabiliyor. Bu noktada kullanılacak alana göre doğrudan tercih edilen teknikler değişse de temel manada su sızıntılarından ve korozyonlardan sizi koruyacaktır. Kronik olarak su sızıntısı sorunları çözülmezse binanın çürümesine yol açabilir. Bu sebeple su yalıtım uygulamalarından destek almalısınız.
Okunma: 156     Tarih: 13.01.2023