Su Yalıtımı Malzemeleri

Su Yalıtımı Malzemeleri

Su Yalıtımı Malzemeleri

Bina ömrünü etkileyen faktörlerin başında su bulunur. Temel kazılmasında yeraltı sularıyla karşılaşılır. Bu sulara engel olmaya çalışılarak binalar yapılsa da temelde karşılaşılan suyu ekarte etmek oldukça zordur. Su yalıtımı yapılarak yapının taşıyıcı elemanlarını korozyondan korumak gerekir. Yalıtımla birlikte bina ömrü artacak ve özellikle temelden gelen suların binaya zarar vermesi engellenecektir.
Su, binayı çürüten ve birçok yapı malzemesine zarar veren bir unsur olarak bilinir. Bu zarar sadece yapının zaman içinde rutubetlenmesi neden olmaz. Deprem ülkesinde yaşadığımız düşünülürse suya maruz kalan binaların dayanımı da zayıflayacaktır. O yüzden de su yalıtım malzemeleri ile binanızın gücünü artırmalı ve uzun ömürlü olmasını sağlamalısınız.
 

Su Yalıtımı Malzemeleri Nelerdir?

Su yalıtımı konusunu anlatırken yapılardaki yüzeysel ve yapısal su yalıtımından bahsetmek gerekir. Yüzeysel su yalıtımında binanın yüzeyi ile su arasında yalıtımı sağlayacak malzemelerden bahsetmek gerekir. Bu malzemelerin uygulama şekilleri de farklıdır. Uygulama yapılacak olan yüzeye fırça ve rulo yardımı ile sürülebilir. Püskürtme sistemiyle uygulanan malzemeler bulunur.
Çimento esaslı su yalıtım malzemesi kullanılacaksa bu malzemeler suyla karıştırılır ve uygulanır. Yapısal su yalıtımı sağlayan malzemeler, beton katkıları ve derz malzemeleridir. Bunlar betonun imalatında su geçirgenliğini önlemek için kullanılan katkı malzemeleridir. Su yalıtım malzemelerinin sınıflandırması içeriklerine göre değişir.

 

Su Yalıtımında Uygun Malzemenin Kullanılması

Yukarıda farklı su yalıtımı malzemelerinden bahsettik. Bunların uygun alanlarda kullanılması gerekir. Mesela çimento ve akrilik karışımından oluşan su yalıtımı malzemesinde iki bileşenin karıştırılması ve yüzeye sürülmesi gerekir. Bitüm esaslı olan su yalıtım malzemesi ise temel ve perde duvarlarının toprakla temasında kullanılmalıdır. Su yalıtım harcı veya su yalıtım katkı maddeleri yalıtımda büyük rol oynar.
Birçok yalıtım malzemesi öncesinde astar uygulaması yapılması gerekir. Böylelikle yalıtımdan istenilen sonuç alınacaktır. O yüzden de kullanılacak su yalıtımı malzemesinin yanı sıra bu işte uzman kişilerden yardım alınması gerekir. Hangi malzemenin nerede kullanılması gerektiği konusunda alacağınız yardımlarla binalarda iyi bir su yalıtımı yapabileceksiniz.
Okunma: 140     Tarih: 15.03.2023