Su Yalıtımı Sistemleri Neler?

Su Yalıtımı Sistemleri Neler?

Su Yalıtımı Sistemleri Neler?

Su yalıtımı birden fazla sistem içinde yer almaktadır. Bir yapıda projenin başarılı şekilde yapılabilmesi için yalıtımda en uygun sistem kullanılması gerekir. Binanın sudan etkilenmemesi ve zarar ortaya çıkmaması için en kaliteli malzemeler kullanılarak işlem yapılır. Yapı ömrünü destekleyen sistem olarak yer alan yalıtım, özellikle binaların zemin ve çatı katlarında uygulanmaktadır.
Su geçirmeyen özelliğe sahip olan malzemelerden yapılan yalıtım uygulamasına malzemenin tipine göre uygulanacak alan değişiklik gösterir. Su yalıtım sistemleri arasında çimento esaslı, kristalize, bitüm kauçuk, akrilik likit membran, poliüretan, epoksi malzemelerin yer aldığı yöntemler bulunmaktadır. Binaya göre uygulanacak olan sistem değişiklik göstermektedir. Uzman personeller tarafından belirlenen sistem kısa sürede döşenerek yalıtım işlemi sone erer.

Su Yalıtımı Kullanım Alanları Nerelerdir?

Su yalıtımı günümüzde binaların uzun ömürlü olabilmesi için farklı yapıda malzemeler kullanılarak yapılan uygulamadır. Gün geçtikçe yaygınlaşan yalıtım sayesinde insanlar güven içinde yaşam sürebilmektedir. Geniş kullanım alanına sahip olduğundan yalıtıma uygun malzeme çeşitliliğe de çoktur. Binalarda suyun ulaşabileceği her kısımda en ince ayrıntıya kadar yalıtım uygulanır.
Toprağa temas eden zemin, duvarlarda, ıslak hacimlerde, dış cephede, teras ve çatılarda yaygın olarak yapılan bir işlemdir. Su kaynaklı meydana gelen küf, rutubet, pas, çatlama, nem, yosun tutma gibi her türlü ciddi zararların önüne geçilebilmektedir. Kullanılan yalıtım malzemesinin kalitesine göre etkilerinde artış meydana gelir.

Su Yalıtımı Özellikleri

Binalarda dayanıklılığa karşı önlemler alındığı takdirde dış etkenlerin verebileceği hasarlar engellenmiş olacaktır. Su yalıtımının özellikleri kullanılan malzemelere, yönteme ve uygulama şekline göre değişiklik göstermektedir. Yalıtım malzemeleri arasında yer alan su geçirmez boya kullanıldığında temiz bir görünüm elde edilmektedir. Konforun artmasına yardımcı olan yalıtım uygulaması binada uzun yıllar boyu oturabilmede son derece önem taşır.
Plastik izolasyon kaplamaları özellik bakımından en kaliteli yalıtım malzemeleri arasında yer alır. Kolay uygulanabilen sıvı izolasyon kaplaması buhar geçirmez özelliğe sahiptir. Korozyona karşı koruma sağlanması, kimyasallara karşı dayanıklı yapısı, nem, küf ve mantar oluşumlarını engellemede en etkili özelliğe sahip yalıtım malzemesidir. Su yalıtımı uygulamasının avantajlı özellikleri sayesinde proje sahipleri binalarında güvenle yaşam sürdürebilmektedir.
Okunma: 17     Tarih: 15.11.2023