Su Yalıtımı Uygulama Aşamaları

Su Yalıtımı Uygulama Aşamaları

Su Yalıtımı Uygulama Aşamaları

Su yalıtımı uygulamaları yeni binaların birçok farklı yerinde yapılır. Zeminde, perde duvarlarda, döşemelerde yani toprakla temas eden bölümlerde öncelikli olarak yapılmaktadır. Binaların dış duvarlarında, balkon ve teras gibi açık alanlarda, devamlı yağmur ya da kara maruz kalan çatılarda da uygulanır. Hatta bina içindeki banyo, tuvalet ve mutfak gibi ıslak hacimli yerlerde, pencere kenarlarında da su yalıtım uygulamaları yapılarak bina korumaya alınmaktadır.
İnşaat aşamasında yapılması hem daha kolaydır hem de istenilen sonuca ulaşılmasını sağlar. Yaşadığınız ev ya da iş yerlerinde su sızıntısı ya da rutubet olayları ile karşılaşırsanız yine su yalıtım çalışmaları yapılır fakat bu biraz daha zahmetli olabilir. Eski binalarda içten ve dıştan olmak üzere uygulama yapılabilir.

Su Yalıtımı Uygulamaları

Hangi bölgede su yalıtımı yapılacağı konusu oldukça önemlidir. Yalıtım yapılacak yere uygun olan malzeme tercihinde bulunmak gerekir. Temelde ve çatıda kullanılan yalıtım malzemeleri aynı olsa da iç kısımlarda ve duvarlarda farklı malzemeler kullanılır. Uygulama yapılacak olan bölgenin pürüzsüz bir hale getirilmesi, eğer çatlamalar ve bozulmalar varsa tamir edilmesi gerekir.
Mesela temele ince bir tabaka beton döküldükten sonra bu beton kuruduktan sonra yalıtım çalışmalarının yapılması gerekir. Balkon ve teraslarda ise kaplama malzemesinin altına uygulanması doğru olur. Dış cephede yapılacak olan su yalıtımı çalışmaları öncesinde yüzeydeki sorunların giderilmesi gerekir. En küçük çatlaklardan ya da kırıklardan suyun ilerlemesini engellemek için bu konuya önem verilir.

Su Yalıtımı Uygulama Malzemeleri

Su yalıtımında kullanılan farklı ürünlerde bahsetmek mümkündür. Su yalıtımında kullanılan bitümlü ve sentetik örtüler serme yöntemiyle uygulanır ve yalıtım yapılacak olan alana yapıştırılır. Sürme esaslı olan su yalıtım malzemeleri çimento, akrilik, bitüm ve poliüretan esaslı olabilir. Ayrıca bazı yapı kimyasalları da betona karıştırılarak su yalıtımında tercih edilir.
Sizlere sunduğumuz tüm yalıtım malzemeleri uygulama yapılacak bölgeye, kullanım amacına, iklim koşullarına, toprağın yapısına, suyun basıncına göre seçilmelidir. Su yalıtım ürünleriyle birlikte suyun tahliye edilmesi için bazı çalışmaların da yapılması gerekebilir. Özellikle bodrum katlarda su basma durumları söz konusu ile drenaj çalışmalarıyla suyun tahliye edilmesi sağlanmalı ve sonrasında yalıtım çalışmaları yapılmalıdır. Balkon ve teraslardaki su yalıtımı öncesinde giderlerin ve eğimin kontrol edilmesinde fayda bulunur.
 
 
 
Okunma: 14     Tarih: 21.05.2024