Su Yalıtımı ve Önemi

Su Yalıtımı ve Önemi

Su Yalıtımı ve Önemi

Su yalıtımı uygulamaları her türlü binada önemli bir yere sahiptir. Özellikle yeni yapılan binalar için uygulanacak olan yalıtımlarla birçok olumsuz duruma baştan müdahale etmiş olursunuz. Bir binayı olumsuz olarak etkileyen etmenler arasında su ilk sıraya sahiptir. Hem yer altı suları hem de yağmur ve kar sularından yapıyı korumak gerekir. O yüzden temelden çatıya kadar su yalıtımının önemli olduğunu söyleyebiliriz.
Temelden gelecek olan suyu engellemek için yapılan bazı çalışmalar mevcuttur. Yalıtım malzemeleri, yalıtım katkı maddeleri ve sprey ürünler temelde ve perde betonlarda kullanılır. Hem yapının ömrünü artırmak hem de kaliteli bir yaşam sürmek için su yalıtım ürünlerine ihtiyaç zaruri bir hal almıştır. Ülkemizin deprem kuşağında olduğunu düşünürsek bu önem birkaç kat daha artış göstermektedir.
 

Su Yalıtımı ile Yapıyı Koruma Altına Alabilirsiniz

Yapılarda bulunan demir donatıları ve beton aksamları koruma altına almalısınız. Binanın herhangi bir yerinden giriş yapacak olan suyun yapının demirlerinin oksitlenmesine ve özelliğinin bozulmasına sebebiyet vereceğini unutmamalısınız. Bu bozulma ve deformasyon hemen olmayacaktır ama zaman için bina demirleri mukavemetini yitirecek ve bina çürümeye başlayacaktır.
Binanızda su sızıntı sorunlarını bazen gözle görebilir bazen de göremeyebilirsiniz. Eğer yer altı sularına maruz kaldıysa binanın bodrum ve sığınak gibi yerlerinde su basması sorunu yaşayabilirsiniz. Üst katlarda ise yağmur ve kar sularından dolayı nem, küf ve rutubet sorularıyla karşılaşabilirsiniz. Su yalıtımı uygulamaları ile yapıyı koruma altına alabilir korozyona karşı daha dirençli olmasını sağlayabilirsiniz.
 

Su Yalıtımı ile Rahat ve Konforlu Bir Yaşam Sürebilirsiniz

Binada yaşanan su sorunları sadece temelden kaynaklanmaz. Çatılarda ya da bina dış duvarlarında oluşan akıntı ve nemlenme insan hayatını olumsuz yönde etkiler. Rutubetli evlerde yaşanılması birçok hastalığa davetiye çıkarır. Rutubetli yerlerde tüm eşyalarınız ve kıyafetleriniz ıslanır ve kokar. Bu havayı teneffüs etmek de sağlığa zararlıdır. O yüzden çatı ve dış duvar yalıtımlarının da yapılması ve dış etkenlerdeki suyun içeriye girilmesi engellenmelidir.
Rahat ve konforlu bir yaşam sürmek isteyenler su yalıtım ürünlerini binanın yapım aşamasında ya da sonradan karşılaştıkları sorunlarda kullanmalıdır. Farklı birçok ürün kolay uygulanabilme özelliğine de sahiptir. Siz de binanız için yalıtım ürünlerini tercih ederseniz konforlu bir yaşam sürersiniz.
Okunma: 108     Tarih: 13.05.2023