Su Yalıtımı Yapılması Gereken Yerler

Su Yalıtımı Yapılması Gereken Yerler

Su Yalıtımı Yapılması Gereken Yerler

Su yalıtımı binaların ilk inşa edilmesinde ya da sonradan yaşanan sorunlarda uygulanan bir işlemdir. Yeni yapılan binalarda yapıyı yeraltı ve yeryüzü sularından korumak için bazı yalıtım ürünleri kullanılır. Özellikle temel ve perde betonlarının toprakla temasını kesmek gerekir. Böylelikle binaya gelebilecek zararlara önlem alınmış olunur.
Su, yapılara en büyük zararı veren ve dayanım gücünü azaltan bir unsurdur. İnşaat aşamasında kullanılan birçok donatı elemanları sudan olumsuz yönde etkilenebilir. Bu durum binanın dayanıksız ve geçirgen olmasına neden olur. Eğer su gibi olumsuz etkenlerden yapıyı korumak istiyorsanız bazı su yalıtım harcı ve su yalıtım katkı malzemeleri ile bunu sağlayabilirsiniz. Bitmiş olan binaların birçok bölümünde ise sonradan su yalıtımı uygulamaları yapılabilir.
 

Çatılarda Su Yalıtımı

Çatılar binayı dış etkenlerden koruyan önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. Özellikle yağmurlu ve karlı havalarda çatı akma sorunlarıyla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Çatının ilk yapım aşamasında yalıtım uygulanması sonradan ortaya çıkabilecek sorunlara engel olacaktır. Su yalıtımı ile birlikte ısı yalıtımını da yaptırarak binanızı hem yağışlı havalardan hem de sıcaktan koruyabilirsiniz. Böylelikle bina ömrünü de artırmış olursunuz.
Çatı akma sorunu apartmanlarda en üst katta oturan kişileri olumuz yönde etkiliyor olsa da bu sorun tüm apartman sakinlerini ilgilendirmektedir. Çünkü çatılar apartmanların ortak alanları içinde bulunmaktadır. Su izolasyonunu sağlamak için uygun olan yalıtım ürünlerini kullanmak gerekir. Garantili ve uzun ömürlü olan su yalıtım ürünleri uzun yıllar sorunsuz bir şekilde çatınızı kullanmanız sağlar. 
 

Balkon ve Teraslarda Su Yalıtımı

Balkon ve teraslar dış etkenlerden fazlasıyla etkilenmektedir. Özellikle yağmur suları buralarda toplanır. Doğru bir eğim ve iyi bir gider yapılmamışsa bu bölümlerde biriken sular binaya zarar verecektir. Balkon ve teraslar genellikle seramik ve fayans gibi suyu emmeyen malzemelerle kaplanmaktadır.
Kaplama malzemelerinin altına mutlaka su yalıtım katkı malzemeleri sürülmelidir. Böylelikle binaların sudan etkilenmesi engellenecektir. Kullanılacak olan bitümlü su yalıtım ürünlerinin doğru bir şekilde uygulanıyor olması da gerekir. O yüzden uzman kişilerden yardım almanız gerekebilir. Binalarda su yalıtımına önem verilmesi yapının uzun ömürlü olmasını sağlar. En iyi su yalıtım ürünleriyle ilgili ayrıntılı bilgiler için sitemizdeki ürünleri inceleyebilirsiniz.
Okunma: 147     Tarih: 15.03.2023