Su Yalıtımı Yönetmeliği Ne Demek?

Su Yalıtımı Yönetmeliği Ne Demek?

Su Yalıtımı Yönetmeliği Ne Demek?

Su yalıtımı binalarda su sızıntılarından ötürü meydana gelebilecek korozyon ve aşınmaların önüne geçmek için yapılan uygulamadır. Yalıtımla ilgili çalışmaların yönetilmesiyle ilgili birim ise su yalıtımı yönetmeliğidir. İnşaat sektöründe büyük öneme sahip olan yalıtım işlemi için çok sayıda uygulama vardır. Bu yönetmelik sadece yeni binalarda değil mevcut binalar için de geçerlidir.
Binalarda temelden yapılan su yalıtımın yanı sıra tadilat işlemlerinde de uygulanabilmektedir. Sudan etkilenebilecek her yapı için uygulanması gereken yönetmeliktir. Yönetmelik gereği olarak kamuya ait binalarda da yalıtım yapmak zorunlu olmaktadır. Yönetmelikte dört farklı bölüm yer almaktadır. Çatı yalıtımı, temel perde yalıtımı, ıslak hacim yalıtımı, su deposu yalıtımıdır.

Su Yalıtımı Yönetmeliği Neden Önemlidir?

Su yalıtımı yönetmeliği malzeme seçimi, yalıtım kalitesi, yüzey hazırlığı gibi tüm işlemler için önemlidir. Yapılan uygulamanın başarılı ve planlı bir şekilde devam edebilmesi için yönetmelik altında ilerlemesi gerekir. Yönetmeliğe uygun malzeme seçimleri ile alanında uzman personeller tarafından yalıtım işlemi yapılır.
Binaların temelinde, dış cephesinde, zeminlerde uygulanan su yalıtımları, binaların uzun ömürlü olmasına katkı sağlamaktadır. Binalarda yaşayan insanların can sağlığı açısından da önem taşıyan yalıtım uygulaması farklı uygulama teknikleri ile yapılmaktadır. Binaya uygun yalıtım malzemeleri kullanılır. Çatı, teras, zemin, duvarlardan oluşabilecek tüm su sızıntıları yalıtım işlemi sayesinde engellenmektedir. Su yalıtımında kullanılan çok sayıda malzeme bulunmaktadır. Tüm malzemeler binadan binaya ve uygulanacak alana göre değişkenlik göstermektedir.

Su Yalıtımı Yönetmeliğinde Hangi Uygulamalar Zorunludur?

Binaların ömrünü kısaltan, duvar veya zeminlere hasar veren su sızıntıları insan sağlığına olumsuz yönde etki etmektedir. Su yalıtımının yönetmeliğinde zorunlu hale gelen uygulamalar bulunmaktadır. Binaların eskisinden daha güvenilir yapıya gelmesi için yalıtım işlemi önem taşır. Zorunlu uygulamalar arasında nem ve suya maruz kalan tüm alanların bakımı yapılmalıdır. Su sızıntılarına karşı her önlem alınmalıdır.
Bodrum, bina temeli, çatı katı, duvar ve balkon alanlarında yalıtım işlemi yönetmelik gereği zorunlu olarak uygulanır. Mevcut binalarda tadilat yapılacaksa drenaj önlemlerinin alınması gerekir. Müstakil evlerin su yalıtımı işleminde ise kapalı ya da açık havuz alanları olduğunda bu alanlar da yönetmelik içine girer.
 
Okunma: 14     Tarih: 15.11.2023