Su Yalıtımının Önemi

Su Yalıtımının Önemi

Su Yalıtımının Önemi

Su yalıtımı, tüm yapıları suyun olumsuz etkilerinden korumak için yapılan bir uygulamadır. Binanın temelinden tutun da balkon, teras ya da banyo ve mutfak gibi ıslak zeminlerde bile uygulanması gerekir. Böylelikle daha konforlu yerlerde yaşam sürebilir ve binanızın ömrünü uzatabilirsiniz. Dayanıklı ve uzun ömürlü binalar elde etmek için yalıtım konusuna önem verilmesi gerekir.
Su yalıtımı uygulanmayan binalara sızan sular kimyasal tepkimeler sonucunda donatının özelliğini yitirmesine sebep olacaktır. Bu da binanın dayanım gücünün düşmesi ve özellikle yer sarsıntılarından olumsuz yönde etkilenmesi demektir. Su yalıtımının sadece binayı nem ve rutubetten koruması olarak düşünülmemelidir. Su; temel demirlerine, temel betonuna, kolon ve kirişlerdeki donatılara zarar verebilir. Bu durum da zaman içinde çatlaklara ve bazı kırıklara neden olabilir.
 

Su Yalıtımı Yapılırsa Ne Olur?

Yapıların ilk inşasında birçok yalıtım ürünleri kullanılır. Bunların arasında ilk sırada su yalıtımı için kullanılan ürünler bulunur. Temel ve perde betonlarında kullanılacak olan su yalıtım harcı ve katkı maddeleri ile binanın gücünü ve mukavemetini artırabilirsiniz. Ayrıca küflenme, kararma, sararma, rutubetlenme durumlarının önüne de geçebilirsiniz. Binalarda ortaya çıkan rutubet durumunda içeride bulunan eşyalar bundan olumsuz yönde etkilenecektir.
Mobilyaların ve kıyafetlerin rutubetten olumsuz yönde etkilenmesi mümkündür. Ayrıca rutubetli olan havayı solumak insan sağlığı için de zararlıdır. Evlerde hissedilen kötü koku ve nem durumlarına önlem almak için de su yalıtım uygulamaları yapılmalıdır. Böylelikle hem daha uzun ömürlü hem de sağlıklı yapılara kavuşabileceksiniz.
 

Su Yalıtımı Yapılmazsa Ne Olur?

Görüldüğü üzere binalarda su yalıtımına önem vermek zaruri bir durumdur. Eğer yalıtımın yetersiz olduğunu düşünüyor ya da bazı sorunlar yaşıyorsanız sonradan su yalıtımı yapılması da söz konusu olmaktadır. Bunun için doğru yalıtım malzemeleri seçiminde bulunmak gerekir. Az ücretler ödeyerek büyük hasarlara karşı önlem alabilirsiniz. Su yalıtımının yapılmadığı durumlarda ortaya çıkabilecek olumsuzlukları şöyle sıralayabiliriz:
Okunma: 159     Tarih: 15.03.2023