Temel Su Yalıtımı Aşamaları

Temel Su Yalıtımı Aşamaları

Temel Su Yalıtımı Aşamaları

Temel su yalıtımı, sağlam bir yapı inşa edebilmek için en önemli unsurlardan biridir. Yalıtım yapılamayan binalar zaman içinde zeminden su alarak çelik donatının ve betonarmelerin hasar almasına neden olur. Temel su yalıtımının aşamalar şeklinde yapılması gerekir. Temelde uygulanan yalıtım işlemi sayesinde binanın ömrü daha uzun olur. Aşamalara geçecek olursak;
İlk olarak uygulama yapılacak olan yüzeyin işlem için temiz, düzgün ve sağlam olması gerekir. Kullanılacak malzemenin yapışması için en önemli aşama yüzey hazırlığıdır. İkinci olarak astar kat uygulaması yapılır. Astarlama işleminde malzemeler belirli bir oran içinde uygulanır. Son olarak yalıtım katmanı yapılır. Yalıtım için kullanılan malzeme tüm zemin üzerinde iki kat şeklinde olmalıdır.
 

Temel Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Temel su yalıtımı, binanın bulunduğu konumun özelliklerine göre uygun mühendislik hesaplamaları sonucunda yapılır. Temelde bulunan bozuk, delikli ya da engebeli yüzeylerin üzerinde zamanla hava kabarcığı oluşmaması için bu yüzeyler düzeltilir. Yalıtım işlemi, alanında uzman mühendisler tarafından takip edilerek sırasıyla yapılır. Binayı komple taşımaya yardımcı olan zeminin yalıtımla kaplanması sağlıklı yaşam alanı oluşturmak için önem taşır.
Temel yalıtım yapılacak hâle getirildikten sonra titiz çalışmalar sonucunda sağlıklı bir altyapı oluşturulur. Zeminde yer alan suyun aşınma ve yıpranma yapmasını engeller. Sizler de binanızın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız inşaat sürecindeyken su yalıtımını yaptırabilirsiniz.
 

Temel Su Yalıtımında Kullanılan Malzemeler

Binaların temel bölgelerinde meydana gelebilecek su sızmalarına, sel baskınlarına ya da herhangi bir problemde hasar almaması adına yapılan su yalıtımı işleminde malzemeler uygulama alanına göre belirlenir. Sürme ve serme olarak iki çeşit malzeme bulunur. Çimento, kristalize, bitüm kauçuk, akrilik likit membran, poliüretan, epoksi gibi serme; rulo, mala gibi sürme malzemeleri yer alır.
Her türlü yapıda kullanıma uyum sağlayabilen malzemeler, yalıtımın kaliteli olmasını sağlar. Hızlı ve kolayca uygulanabilen yalıtım işlemi, yüzeyde bariyer görevini üstlenerek binaya su girişini önler. Ekonomik maliyetli olduğundan bütçe aşımı yaşamadan yaptırılabilir. Temel su yalıtımı, özellikle günümüz hava koşullarına bakaraktan yeni yapılan her binada mutlaka olması gereken bir işlemdir.
Okunma: 17     Tarih: 20.10.2023